O Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Άρη (89-67)

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους

Με διάθεση να παίξει όσο χρειάζεται και να μην σπαταλήσει πολλές δυνάμεις, ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει του Άρη στο ΣΕΦ (89-67) ανέβηκε στο 17-1 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ντέρμπι της Δευτέρας (11/4) κόντρα στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Η αποψινή αναμέτρηση κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όταν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μετέτρεψαν το 41-33 του ημιχρόνου σε 66-45 στο τέλος του δεκαλέπτου, μην αφήνοντας περιθώριο αμφισβήτησης.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 18 πόντους, ενώ στους 16 σταμάτησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ. Διψήφιοι οι ΜακΚίσικ (11π.) και Γουόκαπ (10π.).

Για τον Άρη των μόλις εννιά παικτών, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάουαν Τζούνιορ (14π.), που μοίρασε και 9 ασίστ, με τους Γουίλιαμς (12π.), Κώττα (10π.) και Νετζήπογλου (10π.) να τον ακολουθούν.

Σε πολύ χαμηλό τέμπο και με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά νωχελικός στην επίθεση, άρχισε το παιχνίδι στο ΣΕΦ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ-άουτ (8-8) και μάλιστα ο Άρης που είχε ως επιθετική αιχμή τον Κόουαν Τζούνιορ πέρασε και μπροστά στο σκορ (12-13). Αυτή ήταν η τελευταία φορά, όμως, που έγινε αυτό, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε μπροστά τροφοδοτώντας τη φροντ-λάιν (Βεζένκοφ, Πρίντεζη, Φαλ), κλείνοντας την περίοδο στο +5 (21-16).

Το μοτίβο στη δεύτερη περίοδο δεν διαφοροποιήθηκε, με τον Ολυμπιακό να κάνει τα πολύ απλά και να παίρνει για πρώτη φορά με το κάρφωμα του ΜακΚίσικ (29-18), αλλά ο Άρης είχε ακόμα δυνάμεις ώστε να μην αφήσει τη διαφορά να ξεφύγει παραπάνω, κρατώντας την σε αυτά τα επίπεδα και με τον Κάουαν Τζούνιορ να έχει το ελεύθερο να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση, διαμορφώθηκε το 38-31 και το ημίχρονο έκλεισε στο 41-33.

Όλα ολοκληρώθηκαν στην τρίτη περίοδο, όταν παρά την ύστατη προσπάθεια του Άρη να πλησιάσει τον Ολυμπιακό (44-39) χάρη στο καλάθι του Λόκετ, ο Γουόκαπ «έληξε» το ματς με δύο συνεχόμενα τρίποντα (56-42), ενώ τον ίδιο οίστρο είχαν και οι Έισι (59-45), Ντόρσεϊ (62-45), με τον τελευταίο να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο στη λήξη του δεκαλέπτου (66-45).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τη διάθεση να μοιράσει τον χρόνο, εκτόξευσε τη διαφορά με δύο σερί τρίποντα των ΜακΚίσικ και Βεζένκοφ (72-45), με το υπόλοιπο του αγώνα να μην αντέχει σε κριτική. Ο Ολυμπιακός σε πολύ χαλαρό ρυθμό έφτασε στη νίκη, έχοντας πάρει το ζητούμενο, που ήταν το ροζ φύλλο αγώνα, ενώ μοίρασε και τον χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67

Ολυμπιακός-Άρης 89-67