Ο Ολυμπιακός νίκησε… σβηστά 84-73 τον ΠΑΟΚ

Κορυφαίος ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους

Με «όπλο» την ποιότητά του, ο Ολυμπιακός νίκησε 84-73 τον μαχητικό ΠΑΟΚ, μέσα στην Πυλαία και πήγε στο 16-1 παραμένοντας στο… κυνήγι του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού στη Stoiximan Basket League.
Ανώτεροι από την αρχή οι Πειραιώτες, οι οποίοι έφτασαν ακόμη και στο +19 (45-64) και δεν… αγχώθηκαν ιδιαίτερα ούτε όταν οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο -5 (66-71), στο 35’.
Κορυφαίος ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, με τον Ζαν-Σαρλ να είχε 16π. και τον Λούντζη να σταματά στους 11π. Ο Βεζένκοφ ήταν άστοχος, έχοντας μόλις 8π., αλλά μάζεψε 10 ριμπάουντ.
Από τον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος υποχώρησε στο 7-10, ξεχώρισε ο Λοβ με 14 πόντους, ενώ από 12π. είχαν οι Γιάνκοβιτς και Χριστοδούλου.

Με τον Βεζένκοφ ορεξάτο στη δημιουργία και τον Ντόρσεϊ στην εκτέλεση, ο Ολυμπιακός πήγε στο νταμπλ σκορ (6-12), στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε επιθετικά με Γκριν και Γιάνκοβιτς, με τους Πειραιώτες να ήταν σταθερά μπροστά και με Λούντζη και Μάρτιν να ξεφεύγουν στο +8 (13-21), στο 9’. Στο τελευταίο λεπτό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» ροκάνισε τη διαφορά με τέσσερις πόντους από τον Καμπερίδη (17-21).

Τα τρίποντα κρατούσαν τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με το ματς να πηγαίνει στην ισοπαλία (23-23). Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με άμυνες, έλεγχο των ριμπάουντ και επιθετικά με τους ορεξάτους ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν αρχικά στο +12 (25-37) και στη συνέχεια στο +13 (29-42), στο 18’. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν μία αντίδραση, κάνοντας ένα 5-0, αλλά το buzzer beater τρίποντο του ΜακΚίσικ έστειλε την ομάδα του Πειραιά στα αποδυτήρια με στο +11 (34-45).

Με τα επιθετικά ριμπάουντ, οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (39-47) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Ολυμπιακού ήρθε με τρίποντα για το +14 (41-55), με τον Γκριν να απαντά με ένα δικό του 4-0 (45-55), στο 26’. Εκεί, πήραν… μπρος οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έκαναν σερί 9-0 για το +19 (45-64), με τους γηπεδούχους να διαμορφώνουν το 49-64 της τρίτης περιόδου.

Ο Χριστοδούλου μπήκε ορεξάτος στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα δικό του 5-0 έριξε τη διαφορά στους δέκα (54-64), με τον Ολυμπιακό να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το +15 (54-69), στο 33’. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να ήταν νωθροί, σουτάροντας συνεχώς άστοχα από την περιφέρεια. Από την άλλη, αυτό εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε ρυθμό έξω από τα 6,75μ., πλησιάζοντας στο -5 (66-71), στο 35’. Εκεί, οι Πειραιώτες έδειξαν περισσότερη σοβαρότητα και με Βεζένκοφ και Ζαν-Σαρλ ξέφυγαν στο +13 (66-79) και χωρίς να απειληθούν μέχρι τη λήξη, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 73-84.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 34-45, 49-64, 73-84