ΓΕΝΙΚΑ

Ο Ολυμπιακός νίκησε 84-64 το Περιστέρι bwin και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ

Με εξαιρετική άμυνα και με ορεξάτους τους Μιλουτίνοφ και Γουίλιαμς-Γκος

Την ανωτερότητά του απέναντι στο Περιστέρι bwin επιβεβαίωσε ο Ολυμπιακός και νικώντας 84-64, προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ, που γίνεται στη Ρόδο.

Εξαιρετική άμυνα από τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ενώ το ολοκλήρωσαν με 52% στα τρίποντα (12/23).Κορυφαίος ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ τους ίδιους πόντους πρόσθεσε και ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος. Καλή εμφάνιση και από τον Κώστα Παπανικολάου με 12π.

Από την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, ξεχώρισε ο Τζέιλεν Χαντς με 24 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με τους Τόμπσον, Κασελάκη, Γουίλιαμς, Ράγκλαντ και Πουλιανίτη ξεκίνησε το Περιστέρι bwin, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Μιλουτίνοφ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάρει από νωρίς τον έλεγχο, καθώς με σημείο αναφοράς την άμυνα και τους Γουόκαπ και Παπανικολάου ορεξάτους στην επίθεση πήγαν στο +13 (3-16), στα πρώτα πέντε λεπτά. Στη συνέχεια, πέρασαν στο παρκέ οι Ξανθόπουλος και Γουίλιαμς για την ομάδα του Σπανούλη, η οποία αντέδρασε και μείωσε (12-18), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο ρυθμός του ματς… εκτοξεύτηκε με τον Χαντς να είχε βρει το… χέρι του, αλλά τους Γουίλιαμς-Γκος και Λαρεντζάκη να κρατούν τους Πειραιώτες στο +7 (20-27) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε το Περιστέρι bwin στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Χαντς και Ντάνγκουμπιτς να τιμωρούν όλα τα λάθη του Ολυμπιακού και να κάνουν επιμέρους σκορ 10-2 για το προβάδισμα (30-29), στο πρώτο τρίλεπτο. Εκεί, επέστρεψαν οι Μιλουτίνοφ και Γουόκαπ για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι απάντησαν με σερί 12-0, για το +11 (30-41), μέχρι το 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τον έλεγχο, με τον Χαντς να κρατά επιθετικά την ομάδα των δυτικών προαστίων, αλλά τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το +10 (36-46).

Περιστέρι bwin-Ολυμπιακός 64-84

Με σερί 4-0 μπήκε το Περιστέρι bwin στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να απαντά με τρίποντα των Γουόκαπ και Κάναν, για το +12 (40-52). Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον έλεγχο και με τον Μιλουτίνοφ να προστίθεται στην… εξίσωση, ξέφυγαν στο +14 (47-61), στο 28’. Στα τελευταία δύο λεπτά, αμφότεροι ήταν άστοχοι, με τους Πειραιώτες όμως να συντηρούν την απόστασή τους σε διψήφια τιμή στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-63).

Πολύ συγκεντρωμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο. Με καλή άμυνα, αλλά και τους Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ πολύ «ζεστούς» επιθετικά, οι «ερυθρόλευκοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (55-75), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, το παιχνίδι έγινε πιο ελεύθερο, αλλά οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν τη ηνία, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 84-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84