O Ολυμπιακός νίκησε 89-75 την Καρδίτσα, για το 10/10 στην Basket League

Η ομάδα του Πειραιά θα κλείσει το 2022 χωρίς ήττα στην Ελλάδα, κάνοντας το 37-0

Παρά τη μεγάλη του χαλαρότητα ο Ολυμπιακός δεν προβληματίστηκε από την Καρδίτσα, την οποία νίκησε άνετα 89-75 για το 10/10 στην Basket League και ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στην Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν δίχως τους Βεζένκοφ, Κάναν και Πάπας, με τον Πίτερς να ήταν κορυφαίος με 16π. και τον ΜακΚίσικ να προσθέτει άλλους 15π. Έτσι, η ομάδα του Πειραιά θα κλείσει το 2022 χωρίς ήττα στην Ελλάδα, κάνοντας το 37-0 σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κύπελλο και Σούπερ Καπ)!

Από την άλλη, η ομάδα της Θεσσαλίας υποχώρησε στο 1-8, με τον Χάντερ να ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους.

Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη η Καρδίτσα με τους Μποχάιμ, Πρίτζετ, Καρράς, Χάντερ και Κάμφορ. Νωθρή αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ήταν μπροστά (7-4). Εκεί, οι Πειραιώτες ανέβασαν τις… στροφές τους και με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς πήρε το προβάδισμα (7-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Γουόκαπ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20).

Με τον Σλούκα να δημιουργεί για τον Μπλακ στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +11 (16-27), στο 12’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και με πολυφωνία στην επίθεση πήγαν τη διαφορά στο +15 (20-35), στο 16’. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν… ταχύτητα με την Καρδίτσα να «ψαλιδίζει» τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-41).

Καρδίτσα-Ολυμπιακός 75-89

Με σερί 5-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος για το +17 (29-46), με την Καρδίτσα να απαντά με τον Πρίτζετ και με 7-0 να μειώνει στο -10 (36-46), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ υψηλός, με τους ΜακΚίσικ και Γουόκαπ να στέλνουν τους «ερυθρόλευκους» στο +16 (40-56), στο 26’. Οι Πρίτζετ και Γκιουζέλης κρατούσαν τους γηπεδούχους επιθετικά, αλλά ο Παπανικολάου είχε βρει το… χέρι του και έτσι η ομάδα του Πειραιά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (52-69).

Οι Μπλακ και Πίτερς έστειλαν τη διαφορά στο +21 (52-73) στην αρχή της τέταρτης περιόδου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ακόμη και στο +23 (57-80), στο 34’. Έκτοτε, το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 75-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89