Ο ΠΑΟΚ με κυριαρχική εμφάνιση απέναντι στην ΑΕΚ άλωσε τα Λιόσια με σκορ 83-71

Πρωταγωνιστής ο τρομερός Ράιλι που σκόραρε 23 πόντους

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε την ΑΕΚ με σκορ 83-71, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 6-4 και να πιάσει την «ένωση» και τον Άρη στην τέταρτη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, έχτισε διαφορά στην τέταρτη περίοδο, και παρόλο που η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση και να «κλέψει» το ματς, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τελικά τη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο τρομερός Τζέιλεν Ράιλι. Ο Αμερικανός γκαρντ στην καλύτερή του εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα σκόραρε 23 πόντους και πολλά μεγάλα σουτ στο τέλος, όντας ο πλέον κομβικός παράγοντας της νίκης του ΠΑΟΚ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Χαντς, που είχε 17, ενώ 13 πρόσθεσε ο Φράνκε και 11 πόντους με 7 ριμπάουντ ο αξιόλογος Πόλεϊ.
Για την ΑΕΚ, 22 πόντους είχε ο Τιμ Φρέιζιερ που έμοιαζε να παλεύει μόνος του σε μεγάλο μέρος του αγώνα, ενώ 16 είχε ο Κένι Γουίλιαμς που προσπάθησε στο τέλος, και άλλους 10 πρόσθεσε ο Φλιώνης.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά με τη βοήθεια της έδρας και βρέθηκε γρήγορα με δύο τρίποντα του Φρέιζιερ στο 12-2. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με Φράνκε και Σλαφτσάκη μείωσε σε 16-14. Από εκεί και πέρα, το ματς πήρε τη μορφή ντέρμπι, με αποτέλεσμα η διαφορά της ΑΕΚ να είναι η ελάχιστη δυνατή κατά τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-20).

Ο ΠΑΟΚ πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με τον Χαντς (23-25). Στη συνέχεια, γι’ αρκετά λεπτά οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Πόλεϊ να γίνεται παράγων του ματς για τον «δικέφαλο του Βορρά», που βρέθηκε με τρίποντο του Χαντς στο +6 (29-35) και με ακόμα ένα του Φράνκε στο +9 (29-38). Η ΑΕΚ με πρωτοστάτη τον Φρέιζιερ κατάφερε να μειώσει προς το ημίχρονο, που ολοκλρώθηκε με σκορ 36-39.
Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε αυτό το μικρό προβάδισμα στις αρχές του δεκαλέπτου, μέχρι ο Φρέιζιερ με δικό του σερί να βάλει μπροστά την ΑΕΚ (45-43), πριν ο Μαργαρίτης με σημαντικό τρίποντο απαντήσει (47-48). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει με ψυχολογία και με ακόμα ένα μακρινό σουτ του Χαντς ξέφυγε με 5 (51-56), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 52-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με συνεχόμενους πόντους του Ράιλι έφτασε μέχρι στο +9 (52-61), ενώ αργότερα πήρε και διψήφια διαφορά 54-65. Η ΑΕΚ προσπάθησε με το δίδυμο Φρέιζιερ και Γουίλιαμς να επιστρέψει στο ματς και μείωσε σε 58-65 και 71-75 αργότερα, όμως κάπου εκεί ανέλαβε και πάλι ο Τζέιλεν Ράιλι, που καθάρισε με δύο τρίποντα το ματς για τους φιλοξενούμενους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83