Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 98-61 το Λαύριο

Λούντζης και Μπλακ ήταν οι κορυφαίοι με 21 πόντους ο καθένας

Ένας σοβαρός Ολυμπιακός και στις δύο πλευρές του παρκέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Σερέλη, την οποία συνέτριψε 98-61 στο ΣΕΦ, για το 4/4 στην Basket League, ενόψει και της αναμέτρησης με τη Βαλένθια (4/11) για την Ευρωλίγκα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αγωνίστηκαν δίχως τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ, με τους Λούντζη και Μπλακ να ήταν κορυφαίοι με 21 πόντους ο καθένας και μάλιστα τον Έλληνα γκαρντ να είχε 6/8 τρίποντα. Εξαιρετική παρουσία και από τον Τζορτζ Πάπας, ο οποίος αγωνίστηκε για 26:37’’ έχοντας 6 πόντους και 7 ασίστ.

Από το Λαύριο, το οποίο δεν έχει ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα (0-4), ξεχώρισαν οι Ντούρχαμ και Φλαγκ με 13π. και 12π. αντίστοιχα.

Με τους Μπλακ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ το Λαύριο με τους Γερομιχαλό, Ντέιβις, Ντούρχαμ, Κόουλ και Φλαγκ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και πήγαν στο 1-5, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν λύσεις έξω από τα 6,75μ. για το +3 (12-9), στο 5’. Η ομάδα του Σερέλη ισοφάρισε με τρίποντο του Γερομιχαλού, με τον Βεζένκοφ να απαντά με ένα δικό του 6-0 (18-12), στο 7’. Στα τελευταία λεπτά, το ματς απέκτησε έναν ξέφρενο ρυθμό με τους Μπλακ και Κάναν να διατηρούν τους Πειραιώτες στο +6 (25-19) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με πολύ πιεστική άμυνα και σημείο αναφοράς τον Φαλ στην επίθεση ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 9-0 στη δεύτερη περίοδο, για το +15 (34-19), στο 13’. Στη συνέχεια, ο Λούντζης βρήκε ρυθμό στα τρίποντα, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +21 (45-24), στο 17’. Οι φιλοξενούμενοι κρατούνταν επιθετικά από τον Γερομιχαλό, αλλά ο διεθνής γκαρντ ήταν… ασταμάτητος στα σουτ έξω από τα 6,75μ. (είχε 5/6 σε εκείνο το σημείο), με αποτέλεσμα η ομάδα του Πειραιά να πάει στα αποδυτήρια με το +24 (53-29).

Με την ίδια σοβαρότητα συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο μέρος με τον Μπολομπόι να στέλνει τη διαφορά αρχικά στο +26 (58-32) και τον Πάπας στη συνέχεια στο +29 (68-39), στο 27’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αμυντικά με τους Κόουλ και Φλαγκ να βρίσκουν ρυθμό και το τρίποντο του Πάπας να διαμορφώνει το 73-49 της τρίτης περιόδου.

Ο Μπλακ έστειλε τη διαφορά στο +28 (77-49) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με τον Λούντζη να επιστρέφει το ίδιο ορεξάτος από τον πάγκο, ο Ολυμπιακός πήγε στο +36 (89-53), στο 35’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 98-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 53-29, 73-49, 98-61