Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 77-67 του Κολοσσού Ρόδου

Ο Κολοσσός επέστρεψε από το -24 στο -4 λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα

Ένας… περίπατος παραλίγο να εξελιχθεί σε εφιάλτη για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 77-67 του Κολοσσού Ρόδου, όμως προβλημάτισαν πολύ με την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν είδαν τον Κολοσσό να επιστρέφει από το -24 στο -4 λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τρομερό πρώτο μέρος, έχοντας καλή περιφερειακή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, και έμοιασε να τελειώνει από νωρίς το ματς. Ωστόσο, η ομάδα του Παπαθεοδώρου στο δεύτερο ημίχρονο έβαλε «δύσκολα» στους «πράσινους», που είχαν ένα πολύ δυνατό τεστ ενόψει Παρτίζαν (3/11). Με αυτόν τον τρόπο, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 3-1, με τους Ροδίτες να πέφτουν στο 1-3 αλλά να δείχνουν πολύ θετικό πρόσωπο.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ματέους Πονίτκα, που είχε 15 πόντους και σημαντικές λύσεις στα τελευταία λεπτά. Από κοντά και ο Γιώργος Παπαγιάννης, που είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 9 πόντους κι ένα πολύ κρίσιμο σουτ στο τέλος.

Για τον Κολοσσό, τις εντυπώσεις έκλεψε και πάλι ο Τι Τζέι Σταρκς, που φόρτωσε τα καλάθια των «πρασίνων» με 25 πόντους, καθώς και Γιάνικ Μορέιρα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο έκανε ο Χάρης Γιαννόπουλος (11 π.).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από την αρχή με στόχο να «πνίξει» την περιφέρεια του Κολοσσού και να μην επιτρέψει την καλή κυκλοφορία της μπάλας. Σε αυτό τα κατάφερε περίφημα, καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός υπέπεσε σε δέκα λάθη, τα περισσότερα από τα οποία έγιναν καλάθι στον αιφνιδιασμό. Ο Παναθηναϊκός είχε επιθετικό πλουραλισμό και σε καλή μέρα τους ΠαπαγιάννηΠονίτκα και Λι, και ξέφυγε από πολύ νωρίς με 24-4. Οι Ροδίτες με τον Σταρκς άρχισαν να βρίσκουν σταδιακά κάποιες λύσεις, όμως η επίθεση του Παναθηναϊκού ήταν ασταμάτητη, με αποτέλεσμα το 32-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός πέτυχε να βελτιώσει την άμυνα του, καθώς και να περιορίσει τα λάθη. Ο Παναθηναϊκός έχασε λίγη από την παραγωγικότητά του, όμως η ομάδα του Παπαθεοδώρου δεν μπορούσε να πλησιάσει, καθώς δεν έβρισκε δεύτερο επιθετικό πόλο δίπλα στον Σταρκς. Οι «πράσινοι» αντίθετα, βρήκαν λύσεις με τον Λευτέρη Μαντζούκα, ο οποίος με την είσοδο του ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και ανέβασε τη διαφορά στους 24 (46-22), με το 48-27 του ημιχρόνου να μην αφήνει πολλά περιθώρια στους Ροδίτες, που είχαν τον Σταρκς με 14 και όλους τους υπόλοιπους με 13.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο με το πρώτο. Ο Κολοσσός με εξαιρετική άμυνα μπλόκαρε τελείως τον Παναθηναϊκό, που κόλλησε επιθετικά σε σχέση με το πολύ παραγωγικό πρώτο μέρος. Παράλληλα, οι Ροδίτες βρήκαν επιτέλους λύσεις επιθετικά κι εκτός του Σταρκς, με τον Χάρη Γιαννόπουλο και τον Γιάνικ Μορέιρα να ανεβάζουν την απόδοσή τους. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μόλις 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ αντίθετα ο Κολοσσός έκανε πολύ παραγωγικό δεκάλεπτο, με 21 πόντους, ρίχνοντας τη διαφορά στους 8 (56-48).

Η ίδια ακριβώς κατάσταση συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Ο Κολοσσός συνέχισε την πιεστική άμυνα, ο Παναθηναϊκός είχε χάσει το καθαρό μυαλό, και με τρίποντο του Κατσίβελη ο Κολοσσός έριξε τη διαφορά στη μικρότερη τιμή της από το πρώτο λεπτό (64-59). Κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να βάλει τέλος στο παιχνίδι έπεφτε στο κενό, καθώς ο Κολοσσός με Μορέιρα και Σταρκς είχε απάντηση, μειώνοντας και στους 4 (66-62). Κάποιες κακές επιλογές των Ροδιτών στην επίθεση, μαζί με δύο σημαντικά τρίποντα του Καλαϊτζάκη και του Πονίτκα, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα, που είδε τους «πράσινους» νικητές αλλά προβληματισμένους.

Τα δεκάλεπτα: 32-13, 47-28, 56-48, 77-67