O Παναθηναϊκός, έχασε με κάτω τα χέρια και από την Μπάγερν!

Πέμπτη σερί ήττα με σκορ 84-68

Όλοι περίμεναν αντίδραση των «πρασίνων» μετά την εντός έδρας συντριβή από τον Ολυμπιακό, όμως όχι μόνο δεν έγινε αυτό, αλλά ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε στην Μπάγερν, γνωρίζοντας άνετη ήττα με σκορ 84-68 στη Γερμανία!
Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς έφτασε τις πέντε συνεχόμενες ευρωπαϊκές ήττες, έπεσε στο 6-11, και πλέον βλέπει την οκτάδα να απομακρύνεται αισθητά.

Σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε ο Παναθηναϊκός να ανταγωνιστεί τους Βαυαρούς, που πήραν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα και δεν κοίταξαν ποτέ πίσω, φτάνοντας σε μια πολύ άνετη νίκη που τους φέρνει σε ισοβαθμία με τους «πράσινους». Ενδεικτικές της εμφάνισης της ομάδας του Ντέγιαν Ράντονιτς, οι μόλις 7 ασίστ που έδωσε σε 40 λεπτά παιχνιδιού!

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Όγκουστιν Ρούμπιτ, που ήταν άλυτο πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό σημειώνοντας 23 πόντους, ενώ 11 είχε ο Μπόνγκα και 10 μαζί με ισάριθμα ριμπάουντ ο Γκιλέσπι.

Για τον Παναθηναϊκό, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, που σημείωσε 18 πόντους, έχοντας 14 από αυτούς στην τελευταία περίοδο, όταν όλα πια είχαν κριθεί. 14 πρόσθεσε ο Ντέρικ Γουίλιαμς που προσπάθησε, ενώ 10 είχε ο Νέιτ Γουόλτερς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρές στο παιχνίδι, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά και να βρίσκεται στο 7-7 μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» και με ένα σερί 12-2 δια χειρός Μπόνγκα, Βάιλερ-Μπαμπ και Γκιφάι, έφτασαν στο 19-9 παίρνοντας από πολύ νωρίς διψήφιο προβάδισμα, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που δεν είχε καμία δημιουργικότητα στην επίθεσή του. Η κατάσταση δεν άλλαξε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-11 υπέρ των γηπεδούχων.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπάγερν με πληθωρικό παιχνίδι και πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Ρούμπιτ ξέφυγε ακόμα περισσότερο, πηγαίνοντας γρήγορα στο +13 (30-17). Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να βγάζει μια αντίδραση, «σφίγγοντας» την άμυνά του και τρέχοντας ένα 6-0 σερί με Γκριγκόνις και Μπέικον για το 30-23. Παρόλα αυτά, η δημιουργία συνέχιζε να είναι… είδος υπό εξαφάνιση στην επίθεση της ομάδας του Ράντονιτς, κάτι που βοήθησε την Μπάγερν να τρέξει ένα 7-0 σερί στο τέλος του ημιχρόνου, που έφερε τους Βαυαρούς στο +15 (43-28).

Η ίδια ακριβώς εικόνα συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός δεν έπαιρνε απολύτως τίποτα από την επίθεση του, με την Μπάγερν από την άλλη να βρίσκει λύσεις με τον Γκιλέσπι, μένοντας άνετα στο +15 (47-32). Με τους Γερμανούς να επισκέπτονται συχνά τη γραμμή των βολών και την επίθεση των «πρασίνων» να παραμένει κολλημένη, η διαφορά ξέφυγε και στους 18 (53-35). Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς με περιφερειακά σουτ από Λι και Γουίλιαμς φάνηκε να βγάζει μια αντίδραση, μειώνοντας στους 12 (55-43). Η Μπάγερν είχε κολλήσει, όμως ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και τελικά η περίοδος ολοκληρώθηκε με σερί των γηπεδούχων για το 61-44.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο -20 για πρώτη φορά στις αρχές της τέταρτης περιόδου, δίνοντας εικόνα παραίτησης (64-44). Κάπου εκεί, ο Μπέικον που δεν είχε φάνει σε όλο το ματς άρχισε να «πυροβολεί» το καλάθι της Μπάγερν, πετυχαίνοντας 14 συνεχόμενους πόντους. Παρόλα αυτά, η Μπάγερν με τον Ρούμπιτ να είναι άλυτο πρόβλημα έβρισκε άνετα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει μόλις στους 14 (74-60). Οι Γερμανοί χωρίς να αγχωθούν καθόλου και με τρομερό Ρούμπιτ διατήρησαν το μεγάλο προβάδισμα, και τελικα έφτασαν σε άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-28, 61-44, 84-68