Η Παρτιζάν σάρωσε στο Βελιγράδι 100-80 τη Μονακό

Ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στο 8-9

Με 10-0 σερί στην αρχή της τέταρτης περιόδου, η Παρτιζάν σάρωσε στη «Σταρκ Αρίνα» 100-80 τη Μονακό γα τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 8-9 το ρεκόρ της, πλησιάζοντας την πρώτη οκτάδα και αφήνοντας τους Μονεγάσκους στο 11-6, αλλά στην κορυφή παρέα με τις Μπασκόνια και Μπαρτσελόνα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο-πόντο μέχρι την έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως εκεί ένα επιμέρους σκορ 31-12 συνολικά στα τελευταία λεπτά κι ένα σερί 10-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου χάρισαν το ροζ φύλλο στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Σε αυτό, συνετέλεσαν οι Λεσόρ με 21, Πάντερ με 19, Μαντάρ με 15, Αντζουσιτς με 12 και Εξουμ με 11 πόντους. Για τους Μονεγάσκους, διασώθηκαν οι Οκόμπο με 17, Ντιαλό με 12 και Ουαταρά με 10 πόντους.

Η Μονακό βρήκε τις λύσεις στην αρχή της αναμέτρησης και έφτασε στο 0-5 με τον Τζέιμς και στο 5-9 με τον Μπλοσονγκέιμ μέσα στην αντίπαλη ρακέτα. Εκεί, η Παρτιζάν έκανε σερί 14-0 με πρωταγωνιστές τους Πάντερ και Μαντάρ και έφτασε στο 19-9 με τα περιφερειακά σουτ. Το τρίποντο του Ισραηλινού φόργουορντ έφερε το +11 για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και, στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Λεσόρ, διατηρώντας το +11, με τον Μπράουν να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο -9.

Η Μονακό βρήκε τις λύσεις μέσα στην αντίπαλη ρακέτα στην αρχή της δεύτερης περιόδου και μείωσε στο -4 και, στη συνέχεια, στο -2 με πρωτεργάτη τον Ντιαλό. Το τρίποντο του Ουαταρά έφερε το 32-31 για τους Μονεγάσκους και ο ίδιος διατήρησε το +1 για τους παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Πάντερ έφεραν το +2 και το +3 στην πρωταθλήτρια Ευρώπης του 1992, όμως οι σωστές επιλογές μέσα στην αντίπαλη ρακέτα έφεραν ένα 6-0 σερί για το +3. Η Παρτιζάν απάντησε με 8-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Λεσόρ για το 48-43, όμως το 4-0 της Μονακό ολοκλήρωσε σε 48-47 το ημίχρονο. Οι Σέρβοι είχαν 9/9 βολές και 12 ριμπάουντ, ενώ οι Γάλλοι 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Με προσωπικό σερί 4-0 του Μπράουν, η Μονακό προηγήθηκε +3 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα της Παρτιζάν την έφεραν στο +5 και στο +3 στην προσπάθεια της Μονακό να μειώσει στο σκορ. Οι περιφερειακοί της Μονακό έφεραν το +1, όμως το δεύτερο τρίποντο του Παπαπέτρου στο ματς έφερε στο +4. Ο Ουαταρά απάντησε με σερί 5-0 και έφερε το 63-64 και, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται σταθερά στο τελευταίο δίλεπτο, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 69-68.

Με πρωταγωνιστές τους Λεσόρ και Λεντέι, η Παρτιζάν έκανε σερί 10-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και έφτασε στο 79-68. Το τρίποντο του Αντζουσιτς βελτίωσε τα ποσοστά των Σέρβων από τη γραμμή των 6.75 και έφερε το +12 για τους Σέρβους. Το 3/5 τρίποντα του Παπαπέτρου έφερε το 90-75, με τη διαφορά να κυμαίνεται στο +13 με +15, η Παρτιζάν έκανε σερί στο τελευταίο λεπτό 4-0 και το ματς ολοκληρώθηκε στο 100-80 με επιμέρους σκορ 31-12 στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80