Ο Προμηθέας επικράτησε σε ματσάρα 90-79 του Περιστερίου

Η πρόκριση θα κριθεί πλέον στο «Δ.Τόφαλος» τη Δευτέρα (17/5)

Σε ένα ματς υψηλής ποιότητας, ο Προμηθέας επικράτησε 90-79 του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», έκανε break στο break και ισοφάρισε σε 1-1 την προημιτελική σειρά. Η πρόκριση θα κριθεί πλέον στο «Δ.Τόφαλος» τη Δευτέρα (17/5), στο τρίτο και τελευταίο ματς της σειράς.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μάκη Γιατρά οι Τζέριαν Γκραντ με 19 πόντους, 11 ασίστ και 8 ριμπάουντ και Λούντζης με 21 πόντους. Από πλευράς γηπεδούχων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πετεγουέι με 20 πόντους.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με πρωταγωνιστές τους Πετεγουέι και Γκουτιέρες προηγήθηκε 11-4. Μάλιστα στο 7ο λεπτό έφτασε σε διψήφιο προβάδισμα (+11, 20-9), ωστόσο ο Προμηθέας μάζεψε σταδιακά τη διαφορά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 28-23 με buzzer beater τρίποντο του Κλαβέλ.

Η αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε και οι Πατρινοί προηγήθηκαν 34-32 στο 13ο λεπτό με λέι-απ του Λούντζη, φτάνοντας στη συνέχεια μέχρι το +6 (39-45). Ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν άστοχη στα τελευταία 2,5 λεπτά του ημιχρόνου, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι για να φέρουν την ισορροπία στο σκορ στο ημίχρονο (47-47).

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, ο Κλαβέλ ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 55-51, αλλά ο Τσαϊρέλης έδωσε μετά από λίγο το προβάδισμα στο Περιστέρι (57-55), φτάνοντας τους 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Ένα επιμέρους 8-0 των φιλοξενούμενων έφερε το υπέρ τους 63-57, αλλά το Περιστέρι πλησίασε στους δύο πόντους (65-67) στο 28′ και στο 30′ το ματς ήταν ξανά στην ισοπαλία (67-67).

Στην 4η περίοδο, το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα πέντε λεπτά πριν το τέλος, όταν το Περιστέρι προηγήθηκε 77-76. Ωστόσο μέχρι το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 14-2, με πρωταγωνιστές του Λούντζη και Τζεράι Γκραντ, φτάνοντας στη νίκη με 90-79 και στην ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

Περιστέρι-Προμηθέας 79-90