Προκρίθηκε στα ημιτελικά το Λαύριο

Με 24 πόντους του Ντέιβις, το Λαύριο επικράτησε 88-84 του Κολοσσού στη Ρόδο

Στα ημιτελικά της playoffs για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε το Λαύριο, καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά του Κολοσσού, αυτή τη φορά στη Ρόδο, με 88-84 και κάνοντας το 2-0 στη σειρά, προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Αντίπαλος για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη θα είναι αυτός που θα προκριθεί από το ζευγάρι, Προμηθέας-Περιστέρι, το οποίο είναι 1-0 υπέρ των Περιστεριωτών.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντέιβις με 26 πόντους και 7/8 τρίποντα, ενώ εξαιρετικά κρίσιμος στα τελευταία λεπτά ήταν ο Βασίλης Μουράτος που ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 5 ασίστ. Διψήφιοι επίσης οι Κόζι (16π.), Ανοσίκε (10π.) και Ντιαλό (10π.).Από πλευράς γηπεδούχων, που ολοκλήρωσαν και τη σεζόν, κορυφαίος ήταν ο Καντέρ με 21π. και 10ρ. σε 37’ και τον ακολούθησε ο Άντριτς με 20π. και 8ρ.

Από την αρχή του αγώνα, το Λαύριο ήταν «καυτό» στην επίθεση έχοντας τρομερά ποσοστά στα δίποντα και στα τρίποντα, αφού σούταρε συνολικά 10/17 εντός πεδιάς και 4/5 έξω από τα 6,75, παίρνοντας προβάδισμα με 27-21 στο πρώτο δεκάλεπτο και μοιράζοντας 11 ασίστ, λογικό από τη στιγμή που η ευστοχία ήταν σε υψηλά ποσοστά.

Παρ’ όλα αυτά, ο Κολοσσός Ρόδου, χωρίς άγχος αφού δεν είχε τίποτα να χάσει, επέστρεψε στο ματς, ψαλίδισε τη διαφορά και μάλιστα με ένα τρίποντο του Ζάρα πήρε και το προβάδισμα με 34-32, εξέλιξη όμως που μάλλον αφύπνισε τους φιλοξενούμενους, που είχαν και τον ρόλο του φαβορί. Ανεβάζοντας στροφές σε άμυνα και επίθεση, το Λαύριο πήρε προβάδισμα με 43-40 στη λήξη του ημιχρόνου, έχοντας τους Ντέιβις και Μουράτο σε τρομερή μέρα.

Το παιχνίδι παρέμενε πολύ κλειστό, με το Λαύριο που είχε κατά κύριο λόγο το προβάδισμα να μην μπορεί να ξεφύγει, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι γηπεδούχοι. Συγκεκριμένα, στο σόου του Ντέιβις από τα 6,75, οι Ροδίτες απαντούσαν με τον Καντέρ και κάπως έτσι ο Κολοσσός ξαναπήρε το προβάδισμα με 54-52. Σε εξέλιξη-καρμπόν της δεύτερης περιόδου, το Λαύριο πάτησε και πάλι το γκάζι (60-66), με τον Σάβατς να στέλνει για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10 πόντους.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη και πάλι αρνήθηκε να παραδοθεί, επέστρεψε στο 74-76, δεχόμενη όμως στο 38’ τρίποντο-μαχαιριά του Κόζι που έκανε το 74-79. Σε κάθε τρίποντο του Κολοσσού (Άντριτς, Ξανθόπουλος), το Λαύριο είχε τις απαντήσεις με τον Μουράτο και έτσι το ματς πήγε στην ομάδα του Σερέλη με 88-84.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88.

Κολοσσός Ρόδου-Λαύριο: 84-88