SUPERLEAGUE 1

Ο Βόλος έστειλε την ΑΕΛ στη Super League 2!

Η Λάρισα αποχαιρετά τη Super League 1 μετά από πέντε χρόνια παρουσίας

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ στον «τελικό» με τον Βόλο στο «Πανθεσσαλικό» (3-1) και πλέον ετοιμάζει βαλίτσες για τη νέα σεζόν, η οποία θα την βρει στη δεύτερη κατηγορία, μετά και τον μαθηματικό της υποβιβασμό ύστερα από πέντε χρόνια στα μεγάλα «σαλόνια» της χώρας.

Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η ομάδα του Τζιανλούκα Φέστα, με το άγχος του «πρέπει» για το τρίποντο να… λυγίζει τα πόδια των παικτών του, οι οποίοι υπέπεσαν σε πολλά αμυντικά λάθη. Παράλληλα, έμεινε με δέκα παίκτες στο 59΄μετά την αποβολή του Τσόσιτς, κάτι που έβαλε την «ταφόπλακα» στις όποιες ελπίδες είχε για να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα.

Ο Βόλος τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των φιλοξενούμενων, παίρνοντας έτσι τη νίκη με την οποία και εξασφάλισε την πρώτη θέση των πλέι άουτ.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα στην αναμέτρηση με πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Βόλος μπήκε με σαφή διάθεση να επιτεθεί και να πιέσει ψηλά, σε αντίθεση με την ΑΕΛ που φάνηκε πως το άγχος της την οδήγησε σε αρκετά αβίαστα λάθη.

Μόλις στο τρίτο λεπτό, ο Ηλιάδης έκανε το λάθος, ο Μπαρτόλο έκλεψε έξω από την περιοχή και έδωσε πάσα στον Δουβίκα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε ανενόχλητος σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς, με τον Ντουρμισάι να γυρίζει ωραία το σώματα του προς την εστία, το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Κλέιμαν.

Στο όγδοο λεπτό ήρθε το 1-0 του Βόλου, καθώς και πάλι η άμυνα της ΑΕΛ είχε τεράστια κενά στο κέντρο της άμυνας. Συγκεκριμένα, ο Νίνης με μια εξαιρετική βαθιά μπαλιά, έβγαλε τον Δουβίκα σε τετ-α-τετ, με τον Έλληνα φορ να μην αστοχεί αυτή τη φορά και να νικάει τον Ναγκί, για το 14ο φετινό του γκολ.

Από εκείνο το σημείο και όσο περνούσε η ώρα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με την ομάδα του Φέστα ναι μεν να παίρνει την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δυσκολευόταν να δημιουργήσει φάσεις, απειλώντας ουσιαστικά μόνο από σέντρες.

Κάπου εκεί όμως, η πίεση του Βόλου απέδωσε και πάλι καρπούς, αφού μετά από νέο λάθος του Ηλιάδη, ο Δουβίκας έκλεψε την μπάλα, διένυσε λίγα μέτρα μέχρι την περιοχή, δίνοντας την κατάλληλη στιγμή στον Μπαρτόλο ο οποίος με δυνατή προβολή έκανε το 2-0 στο 38′.

Διαφορετικό σκηνικό στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΛ να αλλάζει το σύστημά της σε 3-5-2 και να μοιάζει πιο απειλητική, σε μια προσπάθεια να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ματς. Η καλύτερη στιγμή της στο ματς ήρθε στο 51ο λεπτό, με εντυπωσιακή ενέργεια του Ακούνια ο οποίος άδειασε δύο παίκτες του Βόλου, το σουτ του όμως πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν.

Οκτώ λεπτά αργότερα όμως, η αποβολή του Τσόσιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα του Περέα ήρθε να αλλάξει τις ισορροπίες στο ματς και να αφήσει τους «βυσσινί» με παίκτη λιγότερο. Παρ’ όλα αυτά, η ΑΕΛ κατάφερε και ξαναμπήκε στο ματς, αφού μετά από χρήση VAR, ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων σε χέρι του Τέκιο, με τον Ντουρμισάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μειώνει σε 2-1.

Μια χαρά η οποία δεν κράτησε για πολύ όμως, αφού στην επόμενη φάση του αγώνα και συγκεκριμένα στο 74′, ο Μπαρτόλο μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Νάγκι, έπιασε ένα εντυπωσιακό φαλτσαριστό σουτ δίνοντας εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στους γηπεδούχους.

Κάπου εκεί, οι όποιες ελπίδες είχαν οι φιλοξενούμενοι για ένα θετικό αποτέλεσμα εξανεμίστηκαν, με τα τελευταία λεπτά να κυλούν με διαδικαστικό χαρακτήρα. Η λήξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες με ένα μεγάλο κοντράστ συναισθημάτων, αφού από τη μία υπήρχε χαρά και πανηγυρισμοί, και από την άλλη στεναχώρια και δάκρυα για τον υποβιβασμό.

MVP: Αναμφίβολα κορυφαίος παίκτης για σήμερα ήταν ο Τάσος Δουβίκας, ο οποίος στο τελευταίο παιχνίδι του με τη φανέλα του Βόλου ήταν απολαυστικός, με το γκολ στο 8ο λεπτό, αλλά και την ασίστ στο 2-0 του Μπαρτόλο μετά από δικό του κλέψιμο.

Διαιτητής: Αρκετά καλή η διαιτησία του Άγγελου Ευαγγέλου. Στη φάση της κόκκινης κάρτας στον Τσόσιτς ήταν κοντά στη φάση και έκρινε σωστά για τράβηγμα του στόπερ της ΑΕΛ, ενώ στο πέναλτι των φιλοξενούμενων έχασε τη φάση με το χέρι του Τέκιο, ωστόσο πήγε στο VAR και καταλόγισε το πέναλτι.