NBA

Οι Μπακς επικράτησαν με 127-125 των Χόρνετς στα 2”

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 40 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ!

Με καλάθι του Γιάννη Αντετοκούνμπο στα 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, οι Μπακς κατάφεραν να επικρατήσουν με 127-125 των Χόρνετς στο Μιλγουόκι, τα ξημερώματα στο NBA.

Το ματς εξελίχθηκε σε… ροντέο στην τέταρτη περίοδο, όπου ο Μίντλετον με τρίποντο στα 53″ έκανε το 123-122, ο Μπολ έκανε λάθος στα 40.5″ και ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ στα 26.7″.

Με βολές του Μίντλετον ήρθε το 125-122, αλλά ο Μπολ με τρίποντο έκανε το 125-125 στα 5.9″. Όμως ο Greek Freak δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με μία διείσδυση κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Μπρίτζες προσπάθησε με σουτ από το κέντρο να δώσει τη νίκη στη Σάρλοτ, όμως η μπάλα ακούμπησε στο καλάθι των Μπακς και δεν μπήκε μέσα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο «άγγιξε» το triple-double, αφού πέτυχε 40 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ και είχε 1 κλέψιμο σε 38 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 21 πόντους, ενώ ο Άλεν είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ. O Κάζινς στο ντεμπούτο του είχε 7 ποντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ σε 15 λεπτά.

Στο απέναντι στρατόπεδο, ο ΛαΜέλο Μπολ ήταν εξαιρετικός για τους Χόρνετς με 36 πόντους, 8 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας και τα δύο) και 9 ασίστ. Πολύτιμη η συνεισφορά του Ούμπρε με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ο Ούμπρε, ενώ Χέιγουορντ είχε 18.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς, οι Ράπτορς στο Τορόντο, τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 02:30.

Έπειτα από ένα ματς που δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, οι Μπόστον Σέλτικς εκμεταλλευόμενοι την έδρα τους και το εξαιρετικό βράδυ του Τζέισον Τέιτουμ, επικράτησαν 88-87 των Σίξερς, θυμίζοντας ντέρμπι Ανατολής από τα παλιά.

Ο φόργουορντ των «Κελτών» είχε 26 πόντους με 16 ριμπάουντ, παίζοντας και για τον πολύ άστοχο Τζέιλεν Μπράουν που είχε μόλις 9 πόντους. Ο Ντένις Σρέντερ ερχόμενος από τον πάγκο είχε 13 πόντους, ενώ Χόρφορντ και Γουίλιαμς προσέφεραν από 10π., με τον τελευταίο μάλιστα να πιστώνεται την τελευταία άμυνα, αλλοιώνοντας το σουτ του Κορκμάζ για τη νίκη. Μόλις 13 πόντους είχε ο Ζοέλ Εμπίντ με το σοκαριστικό 3/17, κατεβάζοντας όμως 18 ριμπάουντ, ενώ Σεθ Κάρι και Σέικ Μίλτον είχαν από 17 και 16π. αντίστοιχα.

Στις νίκες και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψαν οι Ντάλας Μάβερικς των Λούκα Ντόντσιτς και Κρίσταπς Πορζίνγκις αφού διέσυραν με 139-107 τους Νιου Ορλινς Πέλικανς. Το ευρωπαϊκό δίδυμο των Τεξανών είχε μαζί 48 πόντους (28π. ο Σλοβένος, 20 ο Λετονός), με τον Ντόντσιτς να προσθέτει και 14 ασίστ στη στατιστική του. Είναι χαρακτηριστικό δε ότι ολοκλήρωσαν το ματς με 18/34 τρίποντα, ποσοστό κοντά στο 53%. Από τους ηττημένους, μόνο ο Ίνγκραμ ξεχώρισε που σταμάτησε στους 29 πόντους.