NBA

Οι Γκρίζλις επικράτησαν με 114-106 των Τίμπεργουλβς κι έκαναν το 4-2

Οι «αρκούδες» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με -10 στην τέταρτη περίοδο

Με επικό τρόπο οι Γκρίζλις προκρίθηκαν στα ημιτελικά της Δύσης στο NBA, αποκλείοντας τους Τίμπεργουλβς, καθώς έκαναν το 4-2 στη σειρά των μεταξύ τους ματς με τη νίκη 114-106 μέσα στη Μινεσότα. Στην ημιτελική φάση της δυτικής περιφέρειας το Μέμφις θα αντιμετωπίσει τους Γουόριορς, οι οποίοι είχαν κάνει το 4-1 κόντρα στους Νάγκετς.

Οι «αρκούδες» βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων (από το -13 στο δεύτερο ημίχρονο και -10 στην τέταρτη περίοδο), όμως βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και μπόρεσαν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή και να περάσουν στην επόμενη φάση του NBA.

Πρώτοι σκόρερ ήταν ο Ντίλον Μπρουκς (23 πόντοι) ο Ντέσμοντ Μπέιν (23 πόντοι, 7 ριμπαόυτν), ενώ ο Τζα Μοράντ πρόσφερε πολύτιμες βοήθειες με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Στον αντίποδα, για τους «Λύκους» ξεχώρισαν ο Άντονι Έντουαρντς με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς προερχόμενος πρόσθεσε άλλους 24 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-28, 52-49, 84-74, 106-114