NBA

Οι Μάβερικς «απέδρασαν» με 98-96 από την Γιούτα

Με 4-2 πέρασαν στα ημιτελικά της Δύσης, όπου θα παίξουν με Σανς

Στα ημιτελικά της Δύσης με 4-2 προκρίθηκαν οι Μάβερικς κερδίζοντας για δεύτερη φορά τους Τζαζ μέσα στη Γιούτα, με 98-96. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ θα αναμετρηθεί πλέον με τους Σανς έχοντας μειονέκτημα έδρας.

Το Ντάλας βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (53-41), αλλά με ένα εντυπωσιακό τρίτο δωδεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 36-19 πήρε τον έλεγχο του ματς. Τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τον Ρούντι Γκομπέρ να μειώνει στον πόντο (96-97) στα 36’’ πριν το τέλος, αλλά μετά το άστοχο σουτ του Λούκα Ντόντσιτς ο Μάικ Κόνλεϊ έκανε βήματα. Ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 1/2 βολές με 4,3’’ να απομένουν, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Κουίν Σνάιντερ, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς βγήκε μέσα από ένα εξαιρετικό play ελεύθερος για το τρίποντο της νίκης, ωστόσο αστόχησε στην εκπνοή.

Ντόντσιτς και Μπράνσον είχαν από 24 πόντους, με τον Σλοβένο να μετρά επίσης 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 23 πόντους για τους Τζαζ.

Δωδεκάλεπτα: 21-15, 53-41, 72-77, 96-98