NBA

Οι Μάβερικς ισοφάρισαν τους Σανς στο 2-2

Σπουδαία εμφάνιση για τον Λούκα Ντόντσιτς με 26 πόντους

Οι Μάβερικς επικράτησαν 111-101 των Σανς στο Ντάλας και αξιοποιώντας την έδρα τους έφεραν στο 2-2 τη σειρά των ημιτελικών της Δύσης, αναζητώντας πλέον το break στο Φίνιξ.

Σπουδαία εμφάνιση για τον Λούκα Ντόντσιτς με 26 πόντους (έστω και με 1/10 τρίποντα), 11 ασίστ, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, ενώ 24 πόντους πρόσθεσε ο Ντόριαν Φίνεϊ Σμιθ με 8/12 τρίποντα. Απελπιστικά μόνος ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους, ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 5 παίζοντας μόλις 23 λεπτά λόγω προβλημάτων με φάουλ.

Το Ντάλας έκανε μια εντυπωσιακή πρώτη περίοδο, όταν με 8/13 τρίποντα έφτασε στο 37-25. Στη δεύτερη περίοδο η διαφορά έφτασε και στο +17 (46-29), με τους Σανς να πλησιάζουν στους έξι λίγο πριν το ημίχρονο (54-48), αλλά να χάνουν με τέταρτο φάουλ λίγο πριν την ανάπαυλα τον Κρις Πολ.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν μια διαφορά στα όρια της διψήφιας στο τρίτο δωδεκάλεπτο, ενώ εννιά λεπτά πριν το τέλος ο Πολ αποβλήθηκε με έκτο φάουλ. Παρά την απώλεια του ηγέτη τους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά στους έξι, 89-83, με επτά λεπτά να απομένουν. Όμως το 8-0 με το οποίο απάντησαν οι «Μαβς» ήταν αρκετό για να αποκαταστήσουν τη διψήφια διαφορά και να πάρουν το ματς.

Το Game 5 θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Φίνιξ (05:00πμ.).

Δωδεκάλεπτα: 37-25, 68-56, 87-78, 111-101