EURO

Ολλανδία – Ουκρανία 3-2: Bγήκε αλώβητη από το «ροντέο» του δευτέρου ημιχρόνου!

Παραλίγο «στραβοπάτημα» για τους Ολλανδούς στην πρεμιέρα τους στο Euro!

Η πρώτη αγωνιστική στον τρίτο όμιλο του Euro έκλεισε με την αναμέτρηση της Ολλανδίας με την Ουκρανία στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Με τους Ολλανδούς να είναι το φαβορί του ομίλου, οι Ουκρανοί αγωνιζόμενοι στην έδρα των «Οράνιε» έπαιζαν για δύο αποτελέσματα καθώς ακόμη και η ισοπαλία θεωρούταν καλή αρχή στη διοργάνωση για το σύνολο του Αντρέι Σεφτσένκο. Η Ολλανδία από την άλλη ήθελε τη νίκη για να κάνει ένα δυναμικό ξεκίνημα στον όμιλο έχοντας τον κόσμο στο πλευρό της. Παρά το γεγονός πως η Ουκρανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (με τον Γιαρμολένκο να βάζει το ομορφότερο γκολ της διοργάνωσης μέχρι σήμερα), η Ολλανδία βρήκε γκολ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης επικρατώντας εντέλει με 3-2 στο «ροντέο» του δευτέρου ημιχρόνου!

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ολλανδία θέλησε να δείξει από νωρίς τις προθέσεις της χάνοντας σημνατική ευκαιρία μόλις στο 2΄ με τον Ντεπάι να σουτάρει και τον Στενκέλεμπουργκ να μπλοκάρει τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα οι «Οράνιε» άγγιξαν το γκολ με τον Ντάμφρις να σουτάρει αλλά τον Στενκέλεμπουργκ να βγαίνει γρήγορα πάνω στα πόδια του Ολλανδού μπακ-χαφ και να αποκρούει τη μπάλα. Το πρώτο σουτ στον στόχο για τους Ουκρανούς ήρθε στο 16΄ με το αδύναμο πλασέ του Γιάρεμτσουκ να καταλήγει στην αγκαλιά του Στενκέλεμπουργκ. Το επόμενο τέταρτο, μέχρι το ημίωρο της αναμέτρησης, κύλησε δίχως κάποια φάση για τις δύο ομάδες με την Ολλανδία να έχει την κατοχή της μπάλας αλλά να δυσκολεύεται απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα των Ουκρανών. Μετά από αρκετή ώρα, στο 39΄ οι Ολλανδοί έκαναν ξανά αισθητή την παρουσία τους με τον Μπούσχαν να κάνει την απόκρουση του αγώνα στο σουτ του Βαϊνάλντουμ. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντάμφρις έχασε την τελευταία και μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου μη μπορώντας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ενώ ήταν μόνος, ξεχασμένος από την ουκρανική άμυνα στο δεύτερο δοκάρι της εστίας του Μπούσχαν.

Ό,τι δεν κατάφερε η Ολλανδία σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, το κατάφερε μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο με τον Βαϊνάλντουμ να παίρνει το «ριμπάουντ» μετά από επέμβαση του Μπούσχαν και σε κενό τέρμα να κάνει το 1-0 για τους «Οράνιε». Μετά το πρώτο γκολ, η Ολλανδία βρήκε περισσότερους ανοιχτούς χώρους και γρήγορα έκανε το 2-0 με τον Βέγκχορστ να «εκτελεί» τον Μπούσχαν μετά από επέλαση του Ντάμφρις από τη δεξιά πλευρά. Μετά από αρκετή ώρα η Ουκρανία έκανε τελική προσπάθεια με τον Γιάρεμτσουκ στο 73΄ να κάνει το γυριστό σουτ και την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Στενκέλεμπουργκ. Στο 75΄ ο Γιαρμολένκο πέτυχε το ωραιότερο γκολ του θεσμού μέχρι σήμερα κάνοντας ένα φοβερό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των Ολλανδών στέλνοντας τη μπάλα στο απέναντι «παραθυράκι» του Στενκέλεμπουργκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Ουκρανία ισοφάρισε με τον Γιάρεμτσουκ να παίρνει την κεφαλιά και να νικάει αυτήν τη φορά τον Στενκέλεμπουργκ για το 2-2 της ομάδας του Αντρέι Σεφτσένκο. Αναπάντεχη εξέλιξη στον αγώνα με τους Ουκρανούς να έχουν πιάσει στον… ύπνο την Ολλανδία φέρνοντας το ματς σε απόλυτη ισορροπία μέσα σε τέσσερα λεπτά! Η Ολλανδία όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με τον Ντάμφρις να νικάει στον αέρα τον Ζιντσένκο και να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φανέλα των «Οράνιε»! Στη συνέχεια του αγώνα η Ολλανδία δεν κινδύνευσε παίρνοντας εντέλει μια δύσκολη νίκη με 3-2 μπροστά στο κοινό του «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα»!

Ενδεκάδες:

Ολλανδία(Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Τίμπερ(Βέλτμαν 88΄), Ντε Βράι, Μπλιντ(Άκε 64΄), Ντάμφρις, Φαν Άανχολτ(Βίνταλ 64΄), Ντε Ρουν, Βαϊνάλντουμ, Φ. Ντε Γιόνγκ, Βέγκχορστ(Λ. Ντε Γιονγκ 88΄), Ντεπάι(Μάλεν 90+1΄)

Ουκρανία(Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιγένκο, Μικολένκο, Μαλινόβσκι, Σιντόρτσουκ, Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο, Ζούμπκοβ[(Μάρλος 13΄)Σαπαρένκο 64΄], Γιάρεμτσουκ