EURO

Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία 3-1: Πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε Euro!

Πρώτη νίκη για την Αυστρία σε τελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης απέναντι σε μια ομάδα που πραγματοποίησε την πρώτη της συμμετοχή.

Πρεμιέρα για τον τρίτο όμιλο με την Αυστρία να αντιμετωπίζει τη Βόρεια Μακεδονία στο Εθνικό Στάδιο του Βουκουρεστίου στη Ρουμανία! Για τη Βόρεια Μακεδονία αυτή θα είναι η πρώτη της αναμέτρηση σε τελική φάση του Euro ελπίζοντας να καταφέρει να έχει μια αξιοπρεπή πρώτη συμμετοχή στον θεσμό, ενώ η Αυστρία ήθελε να ξεκινήσει με νίκη την διοργάνωση απέναντι στο αουτσάιντερ του ομίλου. Στην τρίτη της συμμετοχή η Αυστρία κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη της ιστορίας της σε τελική φάση της διοργάνωση επικρατώντας με 3-1 απέναντι σε μια «πρωτάρα» του θεσμού!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Αυστρία έδειχνε διάθεση να πιέσει ψηλά με την Βόρεια Μακεδονία να είναι παραταγμένη πίσω από τη σέντρα περιμένοντας την αντίπαλο της. Στην πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα, η Αυστρία βρήκε δίχτυα με τον Λάινερ να κάνει ένα ιδανικό τελείωμα στο πίσω δοκάρι μετά από υπέροχη σέντρα του Ζάμπιτσερ. Τρία λεπτά μετά το 1-0 ο Κάλαϊτζιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του αλλά η κοντινή προβολή του επιθετικού της Στουτγκάρδης κατέληξε στην αγκαλιά του Ντιμιτριέφσκι. Στο 28΄ ήταν η σειρά της Βόρειας Μακεδονίας να σκοράρει στην πρώτη της επίσκεψη στην αντίπαλη εστία με τον Πάντεφ να επωφελείται της ασυνεννοησίας στην αμυντική γραμμή της Αυστρίας και να σκοράρει το πρώτο τέρμα της χώρας του σε τελική φάση Euro ισοφαρίζοντας σε 1-1. Στη συνέχεια του αγώνα και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι διακοπές στο παιχνίδι ήταν πολλές με τη Βόρεια Μακεδονία να υποπίπτει σε αρκετά σκληρά φάουλ γεγονός που συνέβαλε στην πτώση του ρυθμού.

Όπως στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, έτσι και στο δεύτερο, η Αυστρία ξεκίνησε πιο δυνατά με τη Βόρεια Μακεδονία να αμύνεται και να δείχνει διάθεση να απειλήσει σε αντεπιθέσεις. Η πρώτη ευκαιρία του δευτέρου ημιχρόνου ήταν στο 63΄ με τη Βόρεια Μακεδονία να απειλεί με τον Νικόλοφ αλλά ο Μπάχμαν είχε απάντηση, ενώ στη συνέχεια ο Πάντεφ αστόχησε στο ψιλοκρεμαστό σουτ που επιχείρησε. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Αυστρίας να χάσει σημαντική ευκαιρία με τον Αρναούτοβιτς να παίρνει την κεφαλιά και τον Ντιμιτριέφσκι να εκτινάσσεται και να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Νέα σημαντική στιγμή για την Αυστρία στο 67′ με τον Ζάμπιτσερ να αστοχεί μετά από κόρνερ του Αλάμπα στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Η Αυστρία που πίεζε καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της αντιπάλου της στο 78΄, με τον Αλάμπα να κάνει τη σέντρα και τον Γκρέγκοριτς να ξεπετάγεται στο πρώτο δοκάρι και με προβολή να κάνει το 2-1 για τους τυπικά γηπεδούχους. Δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Αρναούτοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Ντιμιτριέφσκι και με ψύχραιμο πλασέ «σφράγισε» τη νίκη της Αυστρίας επί της Βόρειας Μακεδονίας με 3-1. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη για την Αυστρία σε τελική φάση Euro ξεκινώντας με το… δεξί την τρίτη της συμμετοχή στον συγκεκριμένο θεσμό!

Ενδεκάδες:

Αυστρία(Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ(Μπαουγκάλντινγκερ 90+3΄), Ντράγκοβιτς(Λίενχαρτ 46΄), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρντερ(Γκρέγκοριτς 58΄), Λάιμερ, Σλάγκερ(Ίλσανκερ 90+4΄), Αλάμπα, Ζάμπιτσερ, Κάλαϊτζιτς(Αρναούτοβιτς 58΄)

Βόρεια Μακεδονία(Ιγκόρ Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Νικολόφ(Μεντουλάι 64΄), Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου(Ριστόφσκι 86΄), Αλιόσκι, Μπάρντι(Τριτσκόφσκι 82΄), Αντέμι, Ελμάς, Πάντεφ, Τραϊκόφσκι(Κοσταντίνοφ 63΄)