ΟΦΗ

Όρθιος ο ΟΦΗ 1-1 κόντρα στον προβληματικό Άρη!

Ντεμπούτο με βαθμό για τον Νταμπράουσκας

Ο Άρης δεν είναι καλά, ο ΟΦΗ προσπαθεί να… συνέλθει! Στο ντεμπούτο του Νταμπράουσκας στον πάγκο, οι Κρητικοί πήραν σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού, μένοντας όρθιοι (1-1) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» κόντρα στην φλύαρη και αναποτελεσματική ομάδα του Άλαν Πάρντιου!

Τέταρτη απώλεια στα πέντε τελευταία παιχνίδια για τον Άρη που μένει στην 6η θέση με 14 βαθμούς, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει τον ΠΑΟΚ. Την ίδια ώρα, ο ΟΦΗ έφτασε τους 7 βαθμούς, μετρώντας την τρίτη σερί ισοπαλία του στο πρωτάθλημα. Ο Τοράλ είχε δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ο Γκρέι με απίθανο ψαλιδάκι ισοφάρισε.

Με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι παίζει την επόμενη αγωνιστική ο Άρης, υποδέχεται τον Ιωνικό σε κομβικό παιχνίδι ο ΟΦΗ!

Στο μυαλό του κόουτς

Με διάταξη 4-2-3-1 παρέταξε τον Άρη ο Άλαν Πάρντιου. Ο Κουέστα στην εστία και οι Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν στην άμυνα. Νταμπό, Ετέμπο στα χαφ, με τους Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία, Μάνου Γκαρθία στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός προωθημένος ο Γκρέι.

Με 4-3-3 κατέβασε τον ΟΦΗ στο ντεμπούτο του ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Στο τέρμα ο Μανδάς, με τους Λάρσον, Βούρο, Διαμαντή, Μπαλογιάννη στην τετράδα της άμυνας. Περέα, Μεγιάδο, Ντιουσέ στα χαφ, με τους Τοράλ, Τζου στα εξτρέμ και τον Γκερέρο στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Άρης απείλησε με το… καλησπέρα, αφού μόλις στα 10 δευτερόλεπτα, ο Πίρσμαν έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πίεσή τους στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ απείλησε πρώτη φορά στο 14’ όταν ο Γκερέρο βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, αλλά ο κίπερ του Άρη έκανε μια καταπληκτική επέμβαση και έβγαλε την καρφωτή κεφαλιά του Ισπανού.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι απειλούσαν διαρκώς, με τη μία φάση να διαδέχεται την άλλη. Στο 20’ ο Ματέο Γκαρσία έκανε ένα δυνατό σουτ και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μανδά. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης σκόραρε στο 36’ αλλά το γκολ ύστερα από έλεγχο και του VAR δεν μέτρησε για οφσάιντ. Στο 44’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ακόμη μια μεγάλη χαμένα ευκαιρία, όταν ο Γκρέι βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Μανδά, με την μπάλα να περνάει ξυστά από την εστία! Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0) και να ξεκινούν το δεύτερο μέρος, ακριβώς όπως άρχισαν το ματς.

Ο ΟΦΗ μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης Ο Τοράλ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 κόντρα στους «κίτρινους» και στην συνέχεια η κρητική ομάδα πήρε τα πάνω της και απειλούσε, ωστόσο όλες οι ευκαιρίες της πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Στο 55’ η ομάδα του Πάρντιου είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Οντουμπάτζιο έκανε μια ωραία σέντρα σουτ μέσα από την περιοχή, έψαξε να βρει τον Γκρέι, αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Μανδά. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης ισοφάρισε με γκολάρα του Γκρέι, ο οποίος μέσα από την περιοχή με ανάποδο ψαλιδάκι και ανάμεσα από τρεις παίκτες, έκανε το 1-1, φέρνοντας ξανά τις ισορροπίες στο παιχνίδι.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεζαν και απειλούσαν συνεχώς. Στο 82’ ο Οντουμπάτζιο δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινό σουτ, ενώ στο 86’ ο Άρης είχε μια αδιανόητη χαμένη ευκαιρία για να φέρει… τούμπα το ματς. Υπέροχη κάθετη του Ιτούρμπε, μαγικό τακουνάκι του Γκρέι, με τον Μανού να αφήνει την μπάλα να περάσει αλλά ο Καμάτσο αστόχησε από τα πέντε μέτρα!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας, με τους γηπεδούχους να χάνουν ευκαιρία να πιάσουν τον ΠΑΟΚ στην βαθμολογία και τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.