EURO

Ουκρανία – Αυστρία 0-1: Καταπληκτική εμφάνιση και πρόκριση στους «16» για την Αυστρία!

Η ομάδα του Φόντα με εξαιρετική εμφάνιση πήρε δίκαια το εισιτήριο για τους «16».

Στο εθνικό στάδιο του Βουκουρεστίου η αναμέτρηση της Ουκρανίας με την Αυστρία συγκέντρωνε τα περισσότερα βλέμματα καθώς υπήρχε έντονο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες. Ουσιαστικά όποια ομάδα έπαιρνε τη νίκη στη σημερινή αναμέτρηση θα προκρινόταν στους «16» του θεσμού, ενώ ο ηττημένος θα έπρεπε να περιμένει για να μάθει αν θα βρίσκεται μεταξύ των τεσσάρων καλύτερων τρίτων της διοργάνωσης. Ουκρανία και Αυστρία είχαν αναμετρηθεί μόλις δύο φορές στο παρελθόν μετρώντας από μία νίκη η καθεμία, ενώ πριν τη σημερινή αναμέτρηση είχαν επιτευχθεί συνολικά οκτώ γκολ, τέσσερα ανά ματς.

Σε μια αναμέτρηση όπου η Αυστρία έκανε την καλύτερη της εμφάνιση στη διοργάνωση, η ομάδα του Φράνκο Φόντα με ένα γκολ του Μπαουμγκάρτνερ στο 21΄ κατάφερε να επικρατήσει με 0-1 και να προσπεράσει την Ουκρανία στη δεύτερη θέση του ομίλου παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Euro. Η απογοητευτική σήμερα Ουκρανία έμεινε στην τρίτη θέση και τους τρεις βαθμούς ελπίζοντας, πλέον, να βρίσκεται ανάμεσα στους τέσσερις καλύτερους τρίτους ώστε να συνεχίσει στη διοργάνωση.

Πολύ καλός ρυθμός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να πατάνε εύκολα την αντίπαλη περιοχή δίχως όμως να καταγράφουν κάποια τελική προσπάθεια. Η πρώτη τελική στον αγώνα ήρθε στο 7΄ με τον Ζάμπιτσερ να δοκιμάζει κάτι αρκετά φιλόδοξο δίχως να βρίσκει στόχο. Όσο κυλούσαν τα λεπτά η Αυστρία έδειχνε να παίρνει τα ηνία του αγώνα χάνοντας νέα ευκαιρία στο 10΄ με τον Ντράγκοβιτς να παίρνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπούσχαν. Η Αυστρία βρήκε το γκολ που δικαιούταν βάση εικόνας με τον Μπαουμγκάρτνερ στο 21΄ να κάνει την προβολή από κοντά και να νικάει τον Μπούσχαν για το 0-1. Η πρώτη σημαντική στιγμή από πλευράς Ουκρανίας ήρθε στο 29΄ με τον Σαπαρένκο να κάνει το σουτ από πλάγια θέση, τον Μπάχμαν να αποκρούει και τον Γιαρμολένκο στην επαναφορά να βρίσκεται ένα βήμα πίσω μη μπορώντας να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Η Αυστρία μετά το γκολ συνέχισε να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα της πριν το ημίχρονο, με τον Λάιμερ στο 37΄ να υποχρεώνει τον Μπούσχαν σε μια θεαματική επέμβαση στην αριστερή του γωνία, ενώ ο Αρναούτοβιτς στο 42΄ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου βρισκόμενος σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στέλνοντας τη μπάλα αρκετά μακριά από το τέρμα του Μπούσχαν.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Αυστρία θέλησε να πιέσει από νωρίς την αντίπαλο της ψηλά στο γήπεδο με τους Ουκρανούς να δυσκολεύονται στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο έψαχνε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ουκρανό προπονητή να έχει πολλά παράπονα από τους παίκτες του. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τους Ουκρανούς ήρθε στο 61΄ με τον Λάινερ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα προς τα δίχτυα της ομάδας του αλλά ο Μπάχμαν βρισκόταν σε ετοιμότητα κρατώντας το 0-1 για την Αυστρία. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Αυστρία δεν άλλαξε το πλάνο της παραμένοντας ψηλά στο γήπεδο μην αφήνοντας την Ουκρανία να κάνει το παιχνίδι της. Μεγάλη ευκαιρία στην τελευταία προσπάθεια της Ουκρανίας για ισοφάριση στο 88΄ με τον Γιάρεμτσουκ να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση αλλά να μη βρίσκει στόχο!

Ενδεκάδες:

Ουκρανία(Αντρέι Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Καραβάεβ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Μικολένκο(Μπεσιέντιν 85΄), Σαπαρένκο(Μάρλος 68΄), Σίντορτσουκ, Ζιντσένκο, Γιαρμολένκο, Μαλινόφσκι(Τσιγκάνκοφ 46΄), Γιάρεμτσουκ

Αυστρία(Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς, Χιντερέγκερ, Αλάμπα, Λάιμερ(Ιλσάνκερ 72΄), Σλάγκερ, Γκρίλιτς, Μπαουμγκάρτνερ(Σεφ 33΄), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς(Κάλαιτζιτς 90΄)