EURO

Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία 0-3: Ιπτάμενοι Ολλανδοί για… υψηλές πτήσεις!

Εύκολα το 3/3 και πρόκριση στα νοκ-άουτ για την ομάδα του Φρανκ ντε Μπουρ.

Βόρεια Μακεδονία και Ολλανδία αγωνίστηκαν στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής για τον τρίτο όμιλο. Μία αναμέτρηση χωρίς ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον αφού η Ολλανδία έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση του ομίλου, ενώ η Βόρεια Μακεδονία έχει αποδεχτεί τη μοίρα της βρισκόμενη στην τελευταία θέση του ομίλου.  Η Ολλανδία δεν έχει ηττηθεί σε καμία από τις προηγούμενες τέσσερις συναντήσεις της με τη Βόρεια Μακεδονία μετρώντας δύο νίκες και δύο ισοπαλίες σε τέσσερις αγώνες, ενώ σε καμία από τις τέσσερις αναμετρήσεις δεν έχει καταφέρει να πάρει το προβάδισμα στο σκορ η Βόρεια Μακεδονία.

Στη σημερινή αναμέτρηση οι Ολλανδοί πήραν τη νίκη με 0-3 κάνοντας το 3/3 στη φάση των ομίλων μπροστά στο κοινό του «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Με ένα γκολ του Ντεπάι στο 24΄ και δύο του Βαϊνάλντουμ στο 51΄ και στο 58΄ οι «Οράνιε» έφτασαν σε μία ακόμη εμφατική νίκη και πλέον περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους στη φάση των «16» του θεσμού. Η Βόρεια Μακεδονία το πάλεψε και σήμερα αλλά γνώρισε εύκολα την τρίτη διαδοχική ήττα στους ομίλους κλείνοντας την πρώτη της παρουσία σε τελική φάση του Euro με μηδέν βαθμούς.

Οι Ολλανδοί μπήκαν ορεξάτοι στο ματς με το σουτ του Γκράβενμπερχ μόλις στο 2΄ να αποτελεί την πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα, η οποία όμως δεν ανησύχησε τον Ντιμιτριέφσκι. Η Βόρεια Μακεδονία κατάφερε να σκοράρει μόλις στο 10΄ μετά από ωραία και γρήγορη εναλλαγή της μπάλας με τον Τριτσκόφσκι να βγαίνει μπροστά από τον Στεκέλενμπουργκ βρίσκοντας δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επιθετικός της Βόρειας Μακεδονίας βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης από πλευράς Ολλανδών με τη Βόρεια Μακεδονία να μη μπορεί να τις εκμεταλλευτεί και να απειλήσει· τη μοναδική φορά που τα κατάφερε, σκόραρε αλλά ο Τριτσκόφσκι ήταν σε θέση οφσάιντ. Μια φορά χρειάστηκε η Ολλανδία να βρει ανοργάνωτη την άμυνα της Βόρειας Μακεδονίας με τον Ντεπάι να βρίσκει δίχτυα και να μετατρέπει σε ασσίστ την πάσα του Μάλεν για το 0-1 των τυπικά φιλοξενούμενων Ολλανδών στο 24΄. Η Βόρεια Μακεδονία απείλησε ουσιαστικά για πρώτη φορά στο ματς στο 41΄ με τον Μούσλιου να σηκώνεται ψηλότερα από όλους, να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά να μη βρίσκει εστία.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο οι Ολλανδοί μπήκαν στο ματς χάνοντας σημαντική ευκαιρία, μόλις στο 49΄, με τον Ντε Λιχτ να κάνει την καρφωτή κεφαλιά και τον Τραϊκόφσκι να απομακρύνει με το κεφαλί πάνω στη γραμμή του τέρματος. Η Βόρεια Μακεδονία τη… γλύτωσε στο 49΄ αλλά δεν είχε την ίδια τύχη ένα λεπτό αργότερα με τον Βαϊνάλντουμ να κλέβει ψηλά στο γήπεδο, να παίζει το «ένα-δύο» με τον Ντεπάι και τον μέσο της Παρί Σεν Ζερμέν να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ του στη διοργάνωση για το 0-2 των Ολλανδών. Χάρμα ειδέσται οι Ολλανδοί στο δεύτερο ημίχρονο με τον Βαϊνάλντουμ να βρίσκεται στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή και να κάνει το 0-3 στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ντιμιτριέφσκι μετά τη δική του απόκρουση σε σουτ του Ντεπάι στο 58΄. Οι Ολλανδοί έμοιαζαν ασταμάτητοι για μία ακόμη αναμέτρηση με τον Βέγκχορστ αυτήν τη φορά να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας του Ντιμιτριέφσκι στο 67΄. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης οι Ολλανδοί κατέβασαν ταχύτητα κάνοντας συντήρηση δυνάμεων με τη Βόρεια Μακεδονία να μη μπορεί να πετύχει έστω το γκολ της τιμής.

Ενδεκάδες:

Βόρεια Μακεδονία(Ινγκόρ Ανγκελόφσκι): Ντιμιτριέφσκι, Ριστόφσκι, Βελκόφσκι, Μούσλιου, Αλιόσκι, Μπάρντι(Στογιανόφσκι 78΄), Αντέμι(Νικόλοφ 79΄), Τριτσκόφσκι(Τσούρλινοφ 56΄), Ελμάς, Τραϊκόφσκι(Χασάνι 68΄), Πάντεφ(Κοσταντίνοφ 68΄)

Ολλανδία(Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντάμφρις(Μπέχαους 46΄), Ντε Φράι(Τίμπερ 46΄), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Φαν Άανχολτ, Φ. Ντε Γιονγκ(Γκάκπο 79΄), Βαϊνάλντουμ, Γκράβενμπερχ, Ντεπάι(Βέγκχορστ 66΄), Μάλεν(Πρόμες 66΄)