ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Παραολυμπιακοί Αγώνες: «Χάλκινος» ο Νικολαΐδης στη σφαιροβολία F20!

Ο Στράτος Νικολαΐδης αναδείχθηκε χάλκινος Παραολυμπιονίκης στην σφαιροβολία F20 και σήκωσε στο βάθρο την ελληνική σημαία!

Μπορεί αρχικά ο Στράτος Νικολαΐδης να είχε ολοκληρώσει τον τελικό της σφαιροβολίας (κατηγορία F20) στην τέταρτη θέση, ωστόσο μετά από κάποιες ενστάσεις που έγιναν στον αγώνα, ο Έλληνας αθλητής κέρδισε έδαφος, ανέβηκε τρίτος και κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο!

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ρίξει τη σφαίρα του στα 15.93μ. και με βάση τις επιδόσεις των υπολοίπων αθλητών κατετάγη 4ος, όμως στη συνέχεια υπήρξαν ενστάσεις που έφεραν τρεις ακυρώσεις. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Νικολαΐδης να ανέβει στην 3η θέση κάτι που σημαίνει ότι θα φορέσει στο λαιμό του το χάλκινο μετάλλιο, το έκτο συνολικά της Ελλάδας στην Παραολυμπιάδα του Τόκιο

Παράλληλα και ο Λεόντιος Στεφανίδης έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αφού πλασαρίστηκε στην τέταρτη θέση του τελικού με ατομικό ρεκόρ.