CHAMPIONS LEAGUE

Πέρασε από την έδρα της Μάλμε με πρωταγωνιστή τον Ζίγιες η Τσέλσι!

Η Τσέλσι νίκησε τη Μάλμε 0-1 με «χρυσό» σκόρερ τον Ζίγιες.

Της αρκούσε ένα γκολ της Τσέλσι, η οποία αποχώρησε νικήτρια (0-1) από την έδρα της Μάλμε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Group H του Champions League.

Το «τρίποντο» στους Λονδρέζους χάρισε ο Ζίγιες στο 56′. Ένα τέρμα που αφενός ήταν το 500ο της Τσέλσι στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και αφετέρου ανέβασε την ομάδα του Τόμας Τούχελ στους εννέα βαθμούς, όσους έχει και η Γιουβέντους (με ματς λιγότερο)

Οι «μπλε» ανέλαβαν τα ηνία της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο εάν και δημιουργούσαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, ελάχιστες εξ αυτών ήταν κλασικές.

Παρόλα αυτά, δεν χρειάστηκε να περιμένουν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, ώστε να βρουν το γκολ. Στο 56′, ύστερα από υπέροχο 1-2 μεταξύ των Χάντσον-Οντόι και Χάβερτς από τα δεξιά, ο πρώτος έκανε την κούρσα, γύρισε παράλληλα προς τη μεγάλη περιοχή της Μάλμε, βρίσκοντας ολομόναχο τον Ζίγιες που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Τσέλσι έχασε τουλάχιστον τρεις καλές ευκαιρίες προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματά της. Καλύτερη όλων εκείνη του Πούλισικ στις καθυστερήσεις, με τον Αμερικανό άσο να κωλυσιεργεί στο τετ-α-τετ του, με το ματς να λήγει στο 0-1.