Πέρασε από το Βίγκο η Ατλέτικο Μαδρίτης!

Mε χατ-τρικ του Γκριεζμάν

Την εξαιρετική περίοδο που διανύει τον τελευταίο μήνα επιβεβαίωσε ξανά η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία το βράδυ του Σαββάτου (21/10), έκανε πάρτι στο Βίγκο, φεύγοντας με το εντυπωσιακό 3-0 από την έδρα της Θέλτα για τη 10η αγωνιστική της La Liga!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Μαδριλένους δεν ήταν άλλος από τον Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος με το τέταρτο χατ-τρικ της καριέρας του με τη φανέλα των «ροχιμπλάνκος», χάρισε το πέμπτο διαδοχικό τρίποντο στην ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε!

Κομβικό ρόλο ωστόσο στην εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Βιγιάρ, στο 25′, φάση από την οποία ήρθε το πρώτο γκολ του Γάλλου από το σημείο του πέναλτι. Στην επανάληψη, ο 32χρονος μεσοεπιθετικός βρήκε ακόμη δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα (64′, 70′), χαρίζοντας έτσι ένα πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του.

Κάπως έτσι, η Ατλέτικο, ανέβηκε – έστω και προσωρινά – στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 πόντους, πίσω μόνο από τη… μισητή αντίπαλο, Ρεάλ Μαδρίτης, που πήγε στους 25 μετά την ισοπαλία με τη Σεβίλλη.