BCL

Πήρε «διπλό» πρόκρισης στην Ουγγαρία το Περιστέρι bwin!

Η Σομπατέλι κατάφερε να επιστρέψει από το -21, ωστόσο κατάφερε να επιβιώσει (87-90)

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έδωσε δικαιώματα στη Φάλκο Σομπατέλι, όμως πήρε τελικά σπουδαίο «διπλό» με σκορ 90-87 και ανέβηκε στο 2-2, κάνοντας γερό βήμα πρόκρισης στα play-in του BCL!

Πλέον, οι Περιστεριώτες «δίπλωσαν» τις νίκες τους κόντρα στους Ούγγρους, επομένως έστω ένα ροζ φύλλο στα επόμενα εντός έδρας ματς με Λε Μαν (6/12) και Μάλαγα (19/12), ή ενδεχόμενη απώλεια της Σομπατέλι, θα τους οδηγήσει στην επόμενη φάση. Παράλληλα, αν η Λε Μαν ηττηθεί από τη Μάλαγα στο άλλο ματς του ομίλου, το Περιστέρι bwin θα έχει πλέον στο χέρι του το πλεονέκτημα έδρας στα play-in, με δική του νίκη επί των Γάλλων!

Η νίκη ήρθε με μεγάλη δυσκολία, αφού το +21 του συνόλου του Σπανούλη (51-72) μετετράπη μέσα σε μία ανατρεπτική τέταρτη περίοδο στο (87-90) του φινάλε. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και σουτ ισοφάρισης στη λήξη του χρόνου, όμως ο Πόνγκο έκανε έρμπολ.

Κορυφαίους για τους νικητές ο Τζο Ράγκλαντ με 16 πόντους και 8 ασίστ, ενώ 15 είχε ο Χαντς, 13 ο Χουγκάζ, 12 ο Τόμπσον και 11 μαζί με 10 ριμπάουντ ο Ντάνγκουμπιτς. Από τους ηττημένους, έκανε μεγάλη εμφάνιση με 31 πόντους αλλά δεν έφτασε ο Ζόλταν Περλ.

Μετά από ένα πολύ ισορροπημένο ξεκίνημα, το Περιστέρι bwin άρχισε να ανεβάζει στροφές και βρέθηκε για πρώτη φορά στο +4 με σκορ 9-13 χάρη σε τρίποντο του Χουγκάζ. Ο φόργουορντ που ανήκει στον Παναθηναϊκό έβαλε δεύτερο συνεχόμενο μακρινό σουτ για το 10-16, ενώ ο Τζο Ράγκλαντ σκόραρε λέι απ για το 10-18. Οι Ούγγροι με Τίμπι και Μπάρατς μείωσαν προσωρινά σε 16-20, ωστόσο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε δυναμικά την πρώτη περίοδο χάρη σε Χάντς και Ρένφρο, φτάνοντας στο 18-25.

Με τρίποντα από Κασελάκη και Ντάνγκουμπιτς στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου, το Περιστέρι bwin ξέφυγε με +13 για πρώτη φορά (18-31). Με τρεις βολές του Χαντς, το Περιστέρι bwin βρέθηκε και στο +14 (25-39). Με ηγέτη τον Ζόλταν Περλ, η Φάλκο προσπάθησε να μειώσει (29-39), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απορρόφησαν γρήγορα την αντίδρασή της και βρέθηκαν μπροστά με 33-48 χάρη στον Τρέβορ Τόμπσον, πριν ο Ράγκλαντ με τρίποντο υπογράψει το 36-53. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-54.

Πολύ γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι bwin έφτασε με Ράγκλαντ και Γουίλιαμς στο 44-63, τη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Οι Ούγγροι επιχείρησαν να μειώσουν με Πόνγκο και Τίμπι, φτάνοντας στο 49-63, όμως η ομάδα των δυτικών προαστίων αντέδρασε με ηγέτη τον Ρένφρο και βρέθηκε πάλι στο +7 (51-68), πριν ο Ντάνγκουμπιτς υπογράψει το +21 (51-72). Οι φιλοξενούμενοι «κόλλησαν» προσωρινά στην επίθεση και έδωσαν το δικαίωμα στους Ούγγρους να μειώσουν σε 58-72, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

To Περιστέρι bwin κόλλησε στις αρχές της τρίτης περιόδου και έδωσε το δικαίωμα στους Ούγγρους να μπουν στο παιχνίδι με ηγέτη τον Μπόρις Μπάρατς και τον Ζόλταν Περλ, μειώνοντας διαρκώς τη διαφορά μέχρι το 73-79! Το Περιστέρι bwin κατόρθωσε να βρεθεί ξανά στο +9 μετά τις τρεις βολές του Χουγκάζ, όμως άμεσα οι Ούγγροι απάντησαν για το 75-82. Ο Τζορντάνο πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 80-84, όμως Γουίλιαμς και Χαντς έβαλαν κομβικούς πόντους για το 80-88. Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, και βρήκαν πολύ μεγάλα σουτ με Πόνγκο και Περλ, φτάνοντας στο 87-90. Ο Γουίλιαμς έχασε δύο κρίσιμες βολές και έδωσε το δικαίωμα στη Σομπατέλι να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Πόνγκο στη λήξη δεν βρήκε καν στεφάνη και το ματς έληξε με σκορ 87-90.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 38-54, 58-72, 87-90