Πήρε φόρα η Εφές Αναντολού νίκησε 92-78 τη Μακάμπι

Έφτασε στο 8-8 και στην προνομιούχο οκτάδα

Μια εντυπωσιακή Εφές στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 92-78 την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για τη 16η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 8-8 και στην προνομιούχο οκτάδα, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στο 7-9 στην ένατη, με την πρωταθλήτρια Ισραήλ να γνωρίζει την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με +9 στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Εφές έκανε ένα 9-0 σερί στην τρίτη και στην τέταρτη με διάφορα σερί έφτασε σε διψήφιες διαφορές.

Κορυφαίοι των Τούρκων ήταν οι Λάρκιν με 26 και Πλάις με 15 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Ζίζιτς με 23, ενώ βοήθησαν οι Νάναλι με 14 και Εβανς με 12 πόντους.

Η Μακάμπι πίεσε στην άμυνα την τουρκική ομάδα και με τους Νάναλι, Ζίζιτς να έχουν αναλάβει δράση επιθετικά στην κακή άμυνα της πρωταθλήτριας Ευρώπης, φτάσαμε στο +7 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Οι Λάρκιν και Πλάις πήραν την κατάσταση στα χέρια τους στην αρχή της δεύτερης περιόδου και έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην Εφές, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 47-50 με τα καλά ποσοστά σε αυτό το διάστημα.

Στην τρίτη περίοδο, η Εφές «έσφιξε» την άμυνα και ανάγκασαν του παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με τον Λάρκιν να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια κα έφτασε στο +7 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και, με τους Λάρκιν και Πλάις, έφτασαν σε διψήφιες διαφορές και στο τελικό +14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-20, 47-50, 63-70, 92-78

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: Γουίλμπεκιν 10 (1/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Έβανς 12 (2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Καλοϊάρο 3 (1), Γουίλιαμς 5 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 4, Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 5 (1), Κοέν, Νάναλι 14 (4/6 δίποντα), Ζίζιτς 23 (9/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Λάρκιν 26 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπομπουά 6 (2), Σίνγκλετον 2, Μπράιαν 10 (3/3 δίποντα), Μοερμάν 10 (2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πλάις 15 (7/8 δίποντα), Μίτσιτς 4, Άντσερσον, Πετρούσεβ 2, Ντάνστον 7 (5 ριμπάουντ), Σιμόν 10 (2/3 τρίποντα, 7 ασίστ