ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Πήρε σπουδαία νίκη παραμονής κόντρα στο Αιγάλεω ο Ηρόδοτος

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού ήταν πιο κυνική στο δεύτερο μέρος επικρατώντας με 3-0.

Ένα τέταρτο ήταν αρκετό για τον Ηρόδοτο ώστε να μετατρέψει σε θριαμβευτική νίκη με 3-0 τον «τελικό» απέναντι στο Αιγάλεω! Νίκη η οποία αυξάνει τις ελπίδες του συλλόγου για παραμονή στην κατηγορία.

Το συγκρότημα του Ηλία Φυντάνη ήταν καλύτερο του αντιπάλου του τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο μέρος, με τα γκολ για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού να έρχονται στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Στο πρώτο μέρος είχαμε αρκετές φάσεις και από τις δύο πλευρές με τον Ηρόδοτο να μπαίνει δυνατά χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με τους Καπέλ και Ποζατζίδη. Την σκυτάλη στη συνέχεια πήραν οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλές στιγμές με τους Τριμμάτη και Αρναρέλη, αλλά Κρόστα και αστοχία κράτησαν το μηδέν.

Πριν το ημίχρονο και στο 28΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν για μία ακόμα φορά κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Καντέ σε σέντρα του Γκόμεζ πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σικαλιά.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 70΄ ο ρυθμός δεν ήταν καλός με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου και τα σφυρίγματα από πλευράς διαιτητή να είναι αρκετά.

Στο 60ο λεπτό μετά φάουλ του Γκόμεζ ο Ποζατζίδης έκανε την προβολή, ωστόσο η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά.

Δέκα λεπτά αργότερα το Αιγάλεω έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα με τον Κρόστα να νικάει σε τετ-α-τετ τον Τσιτσάρη και στη συνέχεια να λέει «όχι» και στο πλασέ του Δημητριάδη.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ηρόδοτος κέρδισε πέναλτι για χέρι του Ανδρέου εντός περιοχής, με τον Χαλκιαδάκη να ευστοχεί από τα ένδεκα βήματα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Στη συνέχεια το Αιγάλεω προσπάθησε να βγάλει αντίδραση ανεβάζοντας τις γραμμές του, με τους ποδοσφαιριστές του Ηλία Φυντάνη να βρίσκουν κενούς χώρους στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου.

Έτσι στο 86΄ ο Αποστολίδης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τον Ηρόδοτο, ενώ στο 90+4′  ήταν ο Αμπουμπακάρι που διαμόρφωσε το τελικό 3-0, με τον Ηρόδοτο να πανηγυρίζει στο τέλος μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει πιο κοντά στην παραμονή του στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ηρόδοτος: Κρόστα, Κάστρο, Καπέλ(65΄ Αμπουμπακάρι), Μπαρμπόσα, Καντέ, Ντι Βιτσέντζο, Βρεττός(83΄ Αποστολίδης), Μακρυδάκης, Νόνης, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης(91΄ Σουρνάκης)

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Αναστασίου, Παπουτσογιαννόπουλος(74΄ Παναγιώτου), Ανδρέου(74΄ Καλύβας), Παπανικόλας, Σταματάκης(69΄ Τσιτσάρης), Λάσκαρης, Καθαριός(56΄ Χότζαλι), Δημητριάδης(74΄ Μπαρμπαρούσης), Τριμμάτης, Αρναρέλης