Πήρε το ντέρμπι του Ρήνου η Κολωνία

Σπουδαίο διπλό για την Άουγκσμπουργκ

Το ντέρμπι του Ρήνου βάφτηκε κόκκινο, με την Κολωνία να επικρατεί 3-1 της Γκλάντμπαχ εντός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Κάιντς, που σκόραρε δις με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι στο 9ο και στο 76ο λεπτό.Τα «πουλάρια» είχαν ισοφαρίσει με τον Ελβέντι στο 63’ αλλά λύγισαν μετά την αποβολή του Κονέ (72’), με τον Βάλντσμιντ να τελειώνει το ματς στις καθυστερήσεις.

Στο έτερο κυριακάτικο ματς, η Άουγκσμπουργκ διέλυσε με 5-2 τη Χάιντενχαϊμ με εντυπωσιακή εκτός έδρας ανατροπή. Οι νεοφώτιστοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων μέσα σε ένα λεπτό με Κλάιντιστ (17’) και Μπέστε (18’), ωστόσο μέχρι το ημίχρονο οι Βαυαροί είχαν ανατρέψει τα δεδομένα με Τιτς (29’), Πέντερσεν (40’) και Ντεμίροβιτς (42’).

Ο Ουντουοκάι (64’) ήταν αυτός που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-2, με τον Ρετζμπεκιάι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα με πέναλτι στο 88′.