EURO

Πολωνία – Σλοβακία 1-2: Με υπογραφή Σκρίνιαρ η «έκπληξη» των Σλοβάκων!

Μοιραίος για τους Πολωνούς ο Κριχόβιακ ο οποίος αντίκρισε την πρώτη κόκκινη κάρτα της διοργάνωσης.

Ο πέμπτος όμιλος έκανε σήμερα την πρεμιέρα του με εναρκτήριο αγώνα αυτόν μεταξύ της Πολωνίας με τη Σλοβακία στο «Γκαζπρόμ Αρένα» της Αγίας Πετρούπολης! Από τη μία η Πολωνία ήθελε να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της με νίκη απέναντι στο αουτσάιντερ του ομίλου, ενώ η Σλοβακία από την άλλη ήθελε να κάνει την «έκπληξη» στην πρεμιέρα τους στον όμιλο. Όποια από τις δύο ομάδες έπαιρνε τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση αυτομάτως θα αύξανε κατά πολύ τις πιθανότητες για πρόκριση στους «16». Σε μια αναμέτρηση στην οποία η Σλοβακία ήταν πιο αποτελεσματική, η ομάδα του Στέφαν Τάρκοβιτς κατάφερε να επικρατήσει των Πολωνών με 1-2 και να πάρει μια σπουδαία νίκη με την οποία θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για την πρόκριση στους νοκ-άουτ αγώνες, ενώ η Πολωνία πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο!

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης κύλησαν δίχως κάποια αξιόλογη ευκαιρία με την Πολωνία να έχει την κατοχή της μπάλας και τη Σλοβακία να αμύνεται και να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως από αντεπιθέσεις. Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα σημειώθηκε στο 14΄με τον Κούτσκα να κάνει ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ του να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Σέζνι. Τέσσερα λεπτά μετά την προειδοποίηση του Ντούντα, ο Μακ έκανε φανταστική ενέργεια περνώντας ανάμεσα από δύο παίκτες, στη συνέχεια έκανε το σουτ νικώντας τον Σέζνι για το 0-1 των Σλοβάκων. Αρκετή δόση τύχης στο συγκεκριμένο γκολ με το σουτ του Μακ να κοντράρει σε αμυντικό, τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Σέζνι προτού περάσει τη γραμμή του τέρματος με το γκολ να χρεώνεται στον τερματοφύλακα της Πολωνίας. Στο 27΄ η Σλοβακία είχε νέα ευκαιρία με τον Κούτσκα να επιχειρεί το σουτ εκτός περιοχής αλλά τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το τέρμα του Σέζνι. Ανούσια υπεροχή για την Πολωνία στο πρώτο ημίωρο του αγώνα με τη Σλοβακία να έχει τις δύο μοναδικές ευκαιρίες του αγώνα με μία εξ αυτών να είναι το γκολ. Η πρώτη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση για την Πολωνία ήταν στο 34΄ με το μακρινό σουτ του Κριχόβιακ να φέυγει ψηλά άουτ. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ήταν στο 42΄ και ανήκε στην Πολωνία με τον Λεβαντόφσκι να κατεβάζει τη μπάλα εντός μεγάλης περιοχής αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Πολωνία ισοφάρισε σε 1-1 με τον Λινέτι να πλασάρει σωστά μετά το γύρισμα του Ρίμπους. Παρόμοια φάση με εκείνη του γκολ της ισοφάρισης αλλά από την άλλη πλευρά, ο Λινέτι πήρε τη μπάλα εντός περιοχής αλλά το πλασέ του αυτήν τη φορά κατέληξε στην αγκαλιά του Ντουμπράβκα. Πολύ πιο ουσιαστικοί οι Πολωνοί στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και με το γρήγορο γκολ κατάφεραν να φέρουν… τούμπα το ματς. Στο 62΄ είχαμε την πρώτη αποβολή της διοργάνωσης με τον Κριχόβιακ να υποπίπτει σε ένα ανούσιο φάουλ και να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ρουμάνο διαιτητή αφήνοντας την Πολωνία με δέκα παίκτες. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Σλοβάκους στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 69΄ με τον Χαρασλίν να κάνει το σουτ, η μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να φεύγει κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Σκρίνιαρ ο οποίος με ωραίο κατέβασμα και «γεμάτο» σου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σέζνι για το 1-2 της Σλοβακίας! Μία ενέργεια κεντρικού αμυντικού που θα ζήλευε κάθε επιθετικός. Στη συνέχεια η Πολωνία ήταν αναγκασμένη να ανοιχτεί και να ψάξει ένα γκολ που θα της έδινε έστω τον βαθμό της ισοπαλίας της, βρισκόμενη όμως με παίκτη λιγότερο κάτι τέτοιο ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Τεράστια ευκαιρία για την Πολωνία στο 90΄ με τον Μπέντναρεκ να σουτάρει εκτός περιοχής, τον Σέζνι να μην αντιδράει, αλλά τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σβιντέρσκι είχε σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει για τη χώρα του αλλά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ είδε τον Ντουμπράβκα να μπλοκάρει εύκολα τη μπάλα. Παρά την προσπάθεια των Πολωνών, το σκορ δεν έμελλε να αλλάξει με τη Σλοβακία να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα στα προγνωστικά ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση!

Ενδεκάδες:

Πολωνία(Πάουλο Σόουζα): Σέζνι, Μπερεζίνσκι, Γκλικ, Μπέντναρεκ, Ρίμπους(Πούχας 74΄), Λινέτι(Φρανκόφσκι 74΄), Κριχόβιακ, Κλιχ(Μόντερ 85΄), Γιόζβιακ, Ζιελίνσκι(Σβιντέρσκι 85΄), Λεβαντόφσκι

Σλοβακία(Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ(Κοσελνίκ 80΄), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρόμαντα(Χροσόφσκι 80΄), Χαρασλίν(Ντούρις 87΄), Χάμσικ, Μακ(Σούσλοφ 87΄), Ντούντα(Γκρέγκους 90+2′)