EURO

Σκωτία – Τσεχία 0-2: «Δραπέτευσε» από τη Γλασκώβη με «άρρωστο» γκολ του… Σικ!

Τσέχικη επικράτηση στη Γλασκώβη με Σικ να σκοράρει και Βάτσλικ να «κατεβάζει» ρολά!

Μετά την επικράτηση της Αγγλίας επί της Κροατίας με 1-0 στην πρεμιέρα του τετάρτου ομίλου, σήμερα πραγματοποιήθηκε ο αγώνας με τον οποίο «έκλεισε» η πρώτη αγωνιστική μεταξύ Σκωτίας και Τσεχίας στο «Χάμπντεντ Παρκ» της Γλασκώβης. Αμφότερες οι δύο ομάδες θα έπαιζαν για τη νίκη η οποία θα τους έδινε ψυχολογία ενόψει της συνέχειας, μιας και οι δυο τους επιδίωκαν μετά τη λήξη της αναμέτρησης να βρεθούν… παρέα στην πρώτη θέση του ομίλου με τους Άγγλους. Σε μια αναμέτρηση με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, η Τσεχία ήταν εκείνη που επικράτησε με το «φτωχό» 0-2 με τον Σικ να βάζει ένα από τα κορυφαία γκολ όλων των εποχών σε Euro!

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήταν από πλευράς Σκωτίας με τον ΜακΓκιν στο 5΄ ο οποίος πλάσαρε από πλάγια θέση δίχως να καταφέρει να νικήσει τον Βάτσλικ. Η Τσεχία στην πρώτη της σημαντική στιγμή στον αγώνα στο 16΄ είδε τον Μάρσαλ να αποκρούει σε κόρνερ το γυριστό σουτ του Σικ. Εξίσου σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει είχε και η Σκωτία στο 18΄ με τον Ντάικς να αστοχεί με κοντινή προβολή μετά από όμορφη χαμηλή σέντρα του Ρόμπερτσον από την αριστερή πλευρά. Πολύ καλός ρυθμός στο πρώτο μισάωρο του αγώνα με τις δύο ομάδες να έχουν σημαντικές στιγμές για να ανοίξουν το σκορ δίχως όμως να το καταφέρνουν.  Στο 32΄ η Σκωτία απείλησε ξανά με τον αρχηγό της αυτήν τη φορά, Ρόμπερτσον, να κάνει το σουτ εντός περιοχής και τον Βάτσλικ να απομακρύνει σε κόρνερ. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Τσέχοι είχαν κερδίσει μέτρα στο γήπεδο πιέζοντας την αντίπαλη περιοχή. Σε μία από τις πολλές σέντρες των Τσέχων, ο υψηλόσωμος επιθετικός Σικ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα σωματικά του χαρακτηριστικά και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ δίνοντας το προβάδισμα με 0-1 στην ομάδα του. Τις εντυπώσεις η Σκωτία, την ουσία η Τσεχία στο πρώτο ημίχρονο!

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Σκωτία είχε τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει σε 1-1 με το σουτ του Χέντρι να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βάτσλικ. Ένα λεπτό ο Ντάλας παραλίγο να πετύχει το πρώτο αυτογκόλ της διοργάνωσης αλλά ο Βάτσλικ πραγματοποιώντας μια ακόμη σημαντική παρέμβαση κράτησε το 0-1 για την ομάδα του. Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Σικ έβαλε ένα εντυπωσιακό γκολ παίρνοντας τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και με ένα μακρινό, ψιλοκρεμαστό σουτ διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία στο 61΄ για την Σκωτία με το σουτ του Άρμστρονγκ να κοντράρει στον Κάλας και να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Άνταμς με κοντινή προβολή δεν μπόρεσε ούτε αυτός να νικήσει τον πολύ καλό σήμερα Βάτσλικ. Σερί μεγάλων ευκαιριών με τους Σκωτσέζους να μη μπορούν να νικήσουν τον Βάτσλικ ο οποίος πραγματοποίησε άλλη μια σπουδαία επέμβαση σε τελείωμα του Ντάικς! Στο 80′ ο Σικ έφτασε κοντά στο χατ-τρικ κάνοντας το σουτ στην κίνηση εντός περιοχής με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μάρσαλ. Ο Φόρεστ στο 84΄ πραγματοποίησε ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ του κόντραρε πάνω στον Τσέλουτσκα. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ανήκε στην Τσεχία με τον φορ του ΠΑΟΚ, Κρμέντσικ, να μην μπορεί να νικήσει από κοντά τον Μάρσαλ. Παρά την πίεση των Σκωτσέζων και τις πολλές ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Βάτσλικ, η Τσεχία ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της συνέχειας στον όμιλο!

Ενδεκάδες:

Σκωτία(Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλεϊ, Κούπερ, Χέντρι(ΜακΓκέργκορ 67΄), Ο΄Ντόνελ(Φόρεστ 79΄), Άρμστρονγκ(Φρέιζερ 67΄), ΜακΓκίν, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, Ντάικς(Νίσμπετ 79΄), Κρίστι(Άνταμς 46΄)

Τσεχία(Γιάροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσέλουτσκα, Κάλας, Μπόριλ, Σούτσεκ, Κραλ(Χόλες 67΄), Μάσοπουστ(Βίντρα 72΄), Νταρίντα(Σέβτσικ 87΄), Γιάνκτο(Λόζεκ 72΄), Σικ(Κρμέντσικ 87΄)