ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πρεμιέρα με ήττα για τον Εργοτέλη με 61-74

Ο Αρης Νικαίας ήταν εμφανώς ανώτερος σε όλο τον αγώνα

Οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν καθαρά και δίκαια από τον Άρη Νίκαιας με 74-61 στο κλειστό του Λίντο, εμφανίζοντας πολλά σημάδια ανετοιμότητας. Με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα, οι γηπεδούχοι φάνηκαν εκτός κλίματος αγώνα κάτι που τους υποχρέωσε να κυνηγούν το σκορ από τα πρώτα λεπτά.

Ο Αρης-που πέρσι ήταν ο χαμένος της κόντρας με τον ΟΦΗ για την παραμονή στη Β’ Εθνική- δε δυσκολεύτηκε να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού, στηριζόμενος στην περιφερειακή του ευστοχία.

Στο 9’ προηγήθηκε με 22-11 και στο δεύτερο δεκάλεπτο «έτρεξε» ένα σερί 16-2, με το οποίο «εκτοξεύτηκε» στο 40-22 (15’), με το ημίχρονο να κλείνει 45-28.

Ο Εργοτέλης «ταϊζοντας» συνεχώς τον Μπουμπάρη στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, κατάφερε να «ψαλιδίσει» τη διαφορά (52-42 στο 26’) αλλά όταν εκείνος φυσιολογικά κουράστηκε,  οι συμπαίκτες του άρχισαν να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι, με πρωταγωνιστές του Μαραγκίδη, Δαχρετζή ξέφυγαν με 18 πόντους (62-44 στο 29’), με το τέταρτο δεκάλεπτο να μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία.

«Φανήκαμε κατώτεροι των περιστάσεων. Δε βγήκε στο γήπεδο η δουλειά μας, απέναντι σε μία πολύ έμπειρη ομάδα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο που έγινε η μεγάλη ζημιά, δεν είχαμε καθόλου ενέργεια στην άμυνα. Έχουμε πολλά πράγματα να διορθώσουμε, είμαστε ακόμα στην αρχή.

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, το μόνο που ελπίζω είναι  να εμφανιστούμε καλύτεροι στη συνέχεια.

Ευχαριστούμε τον κόσμο που μας βοήθησε πολύ και θέλω να πιστεύω ότι στα επόμενα ματς, δε θα τον απογοητεύσουμε», τόνισε ο τεχνικός του Εργοτέλη, Γιάννης Βισκαδουράκης. Με αρκετά λάθη η διαιτησία των Κηπώση-Τσαϊρίδη.

Τα 10λεπτα: 16-24, 28-45, 46-62, 61-74.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μαρκόπουλος 2, Αθανασιάδης 7 (1), Καρακωνσταντάκης 8, Εκίζογλου, Μαυρομιχάλης 2, Κουμάκης 6 (2), Μανταλβάνος 2, Χαμηλάκης, Καραλής 14 (2), Φουκαράκης 2, Γουμενάκης 2, Μπουμπάρης 16.

ΑΡΗΣ Ν. (Μανδράγος): Δαχρετζής 18 (3), Μαραγκίδης 18 (3), Κωνσταντινάκος 8 (2), Καραδολάμης 3, Πρίτσος 11 (1), Έξαρχος, Δρόσος 3 (1), Τριχάς 11, Γιαχάι 2, Πικέας.