EURO

Πρόκριση… αλά ιταλικά στον τελικό του Euro 2020!

Στον τελικό του Euro η ψυχραιμότερη Ιταλία επικρατώντας με 4-2 της Ισπανίας στη διαδικασία των πέναλτι.

Ιταλία και Ισπανία ρίχτηκαν σήμερα στη μάχη για τον πρώτο ημιτελικό του «Γουέμπλεϊ» με στόχο τη νίκη που θα τις έδινε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Euro 2020. Η Ιταλία μετρούσε μόλις δύο νίκες στους τελευταίους 14 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις (7 ισοπαλίες, 5 ήττες) με αντίπαλο την Ισπανία, με την πιο πρόσφατη να είναι ένα 2-0 στη φάση των «16» του Euro 2016, με τα γκολ της «Σκουάντρα Ατζούρα» να σημειώνουν οι Κιελίνι και Πελέ. Ιταλία και Ισπανία είχαν συναντηθεί συνολικά εννέα φορές σε Euro και Παγκόσμιο Κύπελλο, με τους Ιταλούς να επικρατούν σε τέσσερις έναντι μόλις μίας των Ισπανών. Ο σημερινός αγώνας των δύο χωρών έκανε το ζευγάρι «Ιταλία – Ισπανία» την πιο συχνή αναμέτρηση στην ιστορία των δύο μεγαλύτερων διοργανώσεων σε εθνικό επίπεδο (Euro, Παγκόσμιο Κύπελλο).

Στον πρώτο ημιτελικό που φιλοξενήθηκε στο «Γουέμπλεϊ» η Ιταλία ήταν εκείνη που πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Euro 2020 επικρατώντας με 1-0 επί της Ισπανίας στη διαδικασία των πέναλτι. (1-1 κ.δ). στην παράταση του αγώνα. Τα γκολ στην κανονική διάρκεια σημείωσαν οι Κιέζα στο 60΄ και Μοράτα στο 80΄ για Ιταλία και Ισπανία αντίστοιχα. Με την αναμέτρηση εντέλει να κρίνεται στα πέναλτι, η αρμάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν πιο ψύχραιμη και επικρατώντας με 4-2 πήρε την πρόκριση στον τελικό του θεσμού περιμένοντας, πλέον, να μάθει τον αντίπαλο της στον αυριανό ημιτελικό μεταξύ Αγγλίας και Δανίας.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις με το υψηλό «πρέσινγκ» αμφοτέρων να έχει θετικό απαύγασμα, δίχως ωστόσο να οδηγεί σε κάποια τελική προσπάθεια. Το πρώτο σουτ στην αναμέτρηση ήρθε αισίως στο 15΄ με τον Φ. Τόρες να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά να μη βρίσκει στόχο. Από το 10΄ και μετά η Ισπανία πήρε τα ηνία του αγώνα έχοντας τη συντριπτική κατοχή της μπάλας με τους Ιταλούς να προσπαθούν να απειλήσουν στην κόντρα. Οι «Φούριας Ρόχας» είχαν σημαντική ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο 25΄ με τον Ντοναρούμα να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση στο κοντινό πλασέ του Όλμο. Νέα ευκαιρία για την Ισπανία στο 33΄, με δράστη και πάλι τον Όλμο, το σουτ του οποίου πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Ιταλούς στο ματς ήρθε στο 45΄ με τον Ινσίνιε να περνάει στον Έμερσον την κατάλληλη στιγμή, με το σουτ του τελευταίου να βρίσκει ελάχιστα στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο από τις δύο ομάδες με την Ιταλία να έχει μείνει σε χαμηλά επίπεδα στο επιθετικό κομμάτι και την Ισπανία να δημιουργεί φάσεις αλλά να τα «χαλάει» στην τελική προσπάθεια.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε στο 49΄ για την Ιταλία με τον Ιμόμπιλε να νικάει τον Λαπόρτ αλλά να απογοητεύει στην τελική προσπάθεια στέλνοντας τη μπάλα αρκετά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ισπανίας να απειλήσει με το πλασέ στην κίνηση του Μπουσκέτς να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα. Νέα ευκαιρία για τη «Σκουάντρα Ατζούρα» στο 53΄ με τον Κιέζα να κάνει το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Σιμόν βρισκόταν στο σωστό σημείο μπλοκάροντας εύκολα τη μπάλα. Στο 60΄ η Ιταλία βρήκε γκολ στην αντεπίθεση με τον Κιέζα να παίρνει τη μπάλα σε δεύτερο χρόνο και να «εκτελεί» υποδειγματικά τον Σιμόν στέλνοντας τη μπάλα στο πλαϊνό διχτάκι του Ισπανού τερματοφύλακα για το 1-0 των τυπικά γηπεδούχων. Τεράστια ευκαιρία για την Ισπανία στο 64΄ με τον Οριαρθάμπαλ να μη βρίσκει τη μπάλα με το κεφάλι στη συστημένη σέντρα του Κόκε. Νέα καλή στιγμή για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε με τον Όλμο να κάνει το σουτ στην κίνηση και τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ντοναρούμα. Στο 68΄ ήταν η σειρά των Ιταλών να απειλήσουν να με τον Κιέζα να «κουβαλάει» τη μπάλα και να περνάει στο σωστό χρόνο στον Μπεράρντι, το σουτ του οποίου απέκρουσε με τα πόδια ο Σιμόν. Στο 80΄ η Ισπανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Μοράτα να πλασάρει υποδειγματικά τον Ντοναρούμα απαντώντας με τον καλύτερο τρόπο στην κριτική που δέχεται τις τελευταίες ημέρες. Ο Μοράτα με αυτό το γκολ είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ για την Ισπανία σε Euro προσπερνώντας στη σχετική λίστα τον Φερνάντο Τόρες.

Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για τους «Φούριας Ρόχας» στο 97΄ της παράτασης με τον Ντοναρούμα να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει το συρτό σουτ του Όλμο, και τον Μοράτα στην επαναφορά να σουτάρει πάνω στα σώματα με τη μπάλα εντέλει να καταλήγει άουτ. Νέα σημαντική στιγμή για την Ισπανία με τον Μπονούτσι να διώχνει σωτήρια στο πλασέ του Γιορέντε στο 102΄. Στο 110΄ η Ιταλία έκανε το 2-1 με τον Μπεράρντι να σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο παίκτης της Σασουόλο βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι Ιταλοί επικράτησαν με 4-2 και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του θεσμού. Ο μοιραίος των Ισπανών ήταν ο Μοράτα που έχασε το 4ο πέναλτι της ομάδας του, αφού προηγουμένως είχαν αστοχήσει ο Λοκατέλι από πλευράς Ιταλών και ο Όλμο για τους Ισπανούς.

Για την Ιταλία ευστόχησαν οι: ΜπελότιΜπονούτσιΜπερναρντέσκι, Τζορτζίνιο

Για την Ισπανία ευστόχησαν οι: ΜορένοΤιάγκο

Ενδεκάδες:

Ιταλία(Ρομπέρτο Μαντσίνι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον(Τολόι 74΄), Μπαρέλα(Λοκατέλι 85΄), Τζορτζίνιο, Βεράτι(Πεσίνα 73΄), Κιέζα(Μπερναρντέσκι 107΄), Ινσίνιε(Μπελότι 85΄), Ιμόμπιλε(Μπεράρντι 62΄)

Ισπανία(Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα(Γιορέντε 85΄), Λαπόρτ, Έρικ Γκαρθία(Π. Τόρες 109΄), Άλμπα, Κόκε(Ρόντρι 70΄), Μπουσκέτς(Τιάγκο 106΄), Πέδρι, Φ. Τόρες(Μοράτα 62΄), Όλμο, Οριαρθάμπαλ(Μορένο 70΄)