CONFERENCE LEAGUE

Πρώτη νίκη με… υπογραφή Παυλίδη για την Άλκμααρ

Η Άστον Βίλα επικράτησε 1-0 της Ζρίνσκι, με γκολ στο 95’!

Πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον 5ο όμιλο του Conference League με πρωταγωνιστή τον Παυλίδη η Άλκμααρ!

Ο Έλληνας επιθετικός σκόραρε το νικητήριο γκολ των Ολλανδών στο 52ο λεπτό της αναμέτρησής τους με τη Λέγκια Βαρσοβίας (1-0), βρίσκοντας δίχτυα για 10η φορά στη φετινή σεζόν και αποτελώντας για μία ακόμα φορά τον μεγάλο πρωταγωνιστή της!

Αγχώθηκε και χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η Άστον Βίλα πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην μαχητικότατη Ζρίνσκι, ενώ ένα γκολ στις καθυστερήσεις έσωσε και την Φιορεντίνα, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Φερεντσβάρος στο «Αρτέμιο Φράνκι». Άνετες νίκες για Γάνδη και Φενέρμπαχτσε, διέλυσε την Λουντογκόρετς με επιβλητική επτάρα η Νόρτζελαντ!

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Με μεγάλο της πρωταγωνιστή τον Βαγγέλη Παυλίδη, η Άλκμααρ ξεπέρασε την ήττα-σοκ της πρώτης αγωνιστικής από την Ζρίνσκι, επικράτωντας 1-0 της Λέγκια Βαρσοβίας! Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή, ανοίγοντας το σκορ στο 52ο λεπτό και βρίσκοντας δίχτυα για 10η φορά στη φετινή σεζόν. Οι Ολλανδοί έπαιξαν με παίκτη λιγότερο από το 65’, λόγω αποβολής του Λάντο, όμως άντεξε στην πίεση των αντιπάλων της και πήρε το τρίποντο.

Στην έτερη αναμέτρηση του 5ου ομίλου, η Ζρίνσκι άντεξε για 94 λεπτά στην Αγγλία και την έδρα της Άστον Βίλα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-0, με τον ΜακΓκίν να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ για την ομάδα του, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι» από την Φερεντσβάρος, η Φιορεντίνα κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας, μετά το τελικό 2-2. Ο Βάρκγα άνοιξε το σκορ για τους Ούγγρους στο 25’, πριν ο Σισέ διπλασιάσει το προβάδισμά τους στο 51’. Ο Μπαράκ έδωσε… πνοή στους «βιόλα» με γκολ στο 66’, ο Γκονζάλεζ σκόραρε στο 79’, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ, ενώ στο 90’+3’ ο Ικονέ βρήκε δίχτυα για το τελικό 2-2.

Σαφώς πιο εύκολο απόγευμα είχε η Γκενκ, η οποία πέρασε εύκολα από τη Σερβία και την έδρα της Τσουκαρίτσκι (0-2). Ο Χέινεν άνοιξε το σκορ στο 10ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, πριν ο Πέιντσιλ διαμορφώσει το τελικό 2-0 στο 21’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Φιορεντίνα-Φερεντσβάρος 2-2
(67’ Μπαράκ, 90’+3’ Ικονέ – 25’ Βάργκα, 51’ Σισέ)
Τσουκαρίτσκι-Γκενκ 0-2