EURO

Ραντεβού στο Μόναχο με χρυσό γκολ του Θ. Αζάρντ για το Βέλγιο!

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» πήραν την πρόκριση επικρατώντας με 1-0 της Πορτογαλίας στη… μάχη της Σεβίλλης.

Μία από τις δύο πιο κρίσιμες αναμετρήσεις της φάσης των «16» του Euro φιλοξενήθηκε στο «Λα Καρτούχα» της Σεβίλλης με το Βέλγιο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να αντιμετωπίζει την κάτοχο του τροπαίου Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος. Η Πορτογαλία «έτρεχε» ένα αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών απέναντι στο Βέλγιο μετρώντας τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Η τελευταία επικράτηση του Βελγίου επί της Πορτογαλίας ήταν τον Σεπτέμβριο του 1989 στα προκριματικά παγκοσμίου κυπέλλου με τους «Κόκκινους Διάβολους» να παίρνουν μια εύκολη νίκη με 3-0. Το Βέλγιο δεν έχει καταφέρει να σκοράρει σε μόλις δύο από τους τελευταίους πενήντα οκτώ αγώνες υπό τις οδηγίες του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ.

Σε ένα αρκετά κλειστό ματς στη Σεβίλλη το Βέλγιο κατάφερε να πάρει την πρόκριση και να πετάξει εκτός θεσμού την κάτοχο του τροπαίου Πορτογαλία επικρατώντας με 1-0. Το μοναδικό και καθοριστικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Θ. Αζάρντ με φοβερό σουτ εκτός περιοχής στο 42΄δίνοντας στη χώρα του ραντεβού με τους Ιταλούς στο Μόναχο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 5΄ για τους Πορτογάλους με τον Σάντσες να περνάει τη μπάλα στην αριστερή πλευρά και τον Ζότα, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν απογοητευτικό. Στο 10΄ ήρθε η απάντηση στις ευκαιρίες από πλευράς Βελγίου με τον Ε. Αζάρντ να παίζει το «ένα-δύο» με τον Λουκάκου αλλά να αστοχεί στέλνοντας τη μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πατρίσιο. Υπομονετικό και προσεκτικό το πλάνο και των δύο προπονητών στο πρώτο ημίχρονο, λογικό για ένα νοκ-άουτ ματς απέναντι σε δύο μεγάλες ομάδες. Στο 24΄ η Πορτογαλία κέρδισε φάουλ για χέρι του Βερμάελεν λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ ο Ρονάλντο που έκανε την απευθείας εκτέλεση μας προσέφερε την πρώτη τελική προσπάθεια στον στόχο με τον Κουρτουά να έχει απάντηση και να απομακρύνει τον κίνδυνο για τους Βέλγους. Μετά από ώρα το Βέλγιο απείλησε την εστία του Πατρίσιο με τον Μενιέ να επελαύνει από δεξιά και να κάνει το σουτ με το εξωτερικό αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία της Πορτογαλίας. Παρά τις λιγοστές ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, το Βέλγιο κατάφερε να προηγηθεί 1-0 στο 42΄ με τον Θ. Αζάρντ να πραγματοποιεί ένα φοβερό σουτ εκτός περιοχής «εκτελώντας» τον Ρούι Πατρίσιο στην πρώτη τελική στον στόχο για τους «Κόκκινους Διάβολους».

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους Βέλγους, με τον Ρομπέρτο Μαρτίνεθ να βλέπει τον ποιοτικότερο παίκτη της ομάδας του, Κέβιν Ντε Μπρόινε, να ζητάει αναγκαστική αλλαγή στο 48΄ και στη θέση του να περνάει ένας επίσης σπουδαίος ποδοσφαιριστής όπως είναι ο Μέρτενς. Μεγάλη ευκαιρία για την Πορτογαλία στο 58΄ με τον Ρονάλντο να κάνει ό,τι θέλει την αντίπαλη άμυνα και να περνάει στον Ζότα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από κοντά αλλά να μη βρίσκει στόχο. Ακόμα μια σημαντική στιγμή για το Βέλγιο με τον Φέλιξ να παίρνει την κεφαλιά στο πίσω δοκάρι αλλά τον Κουρτουά να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να μπλοκάρει τη μπάλα. Μονόλογος των Πορτογάλων στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπρούνο Φερνάντες να απειλεί εκ νέου στο 62΄ αλλά η προσπάθεια του ποδοσφαιριστή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν αρκετά άστοχη. Μετά από αρκετή ώρα, στο 82΄, η Πορτογαλία απείλησε ξανά με τον Μπρούνο Φερνάντες να εκτελεί το κόρνερ και τον Ντίας να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Κουρτουά απομάκρυνε με τις γροθιές βρισκόμενος στη σωστή θέση. Ένα λεπτό μετά ο Γκερέιρο με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουρτουά. Στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα στο 90+5΄, ο Φέλιξ έπιασε ωραίο σουτ εκτός περιοχής αλλά για ακόμα μια φορά οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος δε βρήκαν στόχο μη μπορώντας να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης και να στείλουν το ματς στην παράταση.

Ενδεκάδες:

Βέλγιο(Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Βερμάελεν, Βερθόγκεν, Μενιέ, Τίλεμανς, Βίτσελ, Θ. Αζάρντ(Ντεντόκερ 90+5΄), Ντε Μπρόινε(Μέρτενς 48΄), Ε. Αζάρντ(Καράσκο 87΄), Λουκάκου

Πορτογαλία(Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο, Σάντσες(Ολιβέιρα 79΄), Παλίνια(Ντανίλο 79΄), Μουτίνιο(Φέλιξ 56΄), Μπερνάρντο Σίλβα(Μπρούνο Φερνάντες 56΄) Ζότα(Αντρέ Σίλβα 70΄), Ρονάντο