EURO

«Βραχυκύκλωσε» τους Ολλανδούς και προκρίθηκε η άριστη Τσεχία!

Η Τσεχία επικράτησε με 0-2 επί της Ολλανδίας και πήρε την πρόκριση-έκπληξη στα προημιτελικά του θεσμού.

Η πρόκριση στα προημιτελικά του Euro για Ολλανδία και Τσεχία περνούσε από τη Βουδαπέστη και το «Πούσκας Αρένα», με τον νικητή να αντιμετωπίζει τη Δανία στην επόμενη φάση. Αυτή ήταν η πρώτη συνάντηση των δύο ομάδων μετά τον Οκτώβρη του 2015 για τα προκριματικά του Euro 2016, εκεί όπου η Τσεχία είχε επικρατήσει με 3-2 επί της Ολλανδίας. Τσεχία και Ολλανδία είχαν βρεθεί αντιμέτωπες σε τελική φάση Euro συνολικά μόλις δύο φορές (εξαιρούνται οι συναντήσεις των δύο ομάδων τον καιρό της Τσεχοσλοβακίας) με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από μία νίκη. Η τελευταία τους συνάντηση για την τελική φάση ενός Euro ήταν το 2004 με την Τσεχία να κάνει την ανατροπή σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση στη φάση των ομίλων απέναντι στην Ολλανδία καθώς βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0 και εντέλει να επικρατεί 2-3 με ένα γκολ του Βλάντιμιρ Σμίτσερ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Η τότε μεγάλη ομάδα της Τσεχίας προκρίθηκε ως πρώτη σε όμιλο με τη Λετονία, την Ολλανδία και τη Γερμανία, επικράτησε 3-0 στα προημιτελικά επί της Δανίας, αλλά η πορεία της σταμάτησε στην παράταση του ημιτελικού, στο «Ντραγκάο», από την ομάδα που εντέλει κατέκτησε το τρόπαιο, την Ελλάδα.

Στη Βουδαπέστη έμελλε να πραγματοποιηθεί η πρώτη έκπληξη των νοκ-άουτ αγώνων του Euro 2020 με την Τσεχία να παίρνει σπουδαία πρόκριση με 0-2 στέλνοντας από πολύ νωρίς για διακοπές τους Ολλανδούς διεθνείς. Η Τσεχία ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα «βραχυκυκλώνοντας» τα επιθετικά όπλα των Ολλανδών. Σε μια αναμέτρηση που η Τσεχία ήταν ούτως ή άλλως εκείνη που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, η αποβολή του Ντε Λιχτ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν κομβική στο τελικό αποτέλεσμα του αγώνα με τον Χόλες στο 68΄ και τον Σικ στο 80΄ να πετυχαίνουν τα γκολ της τσέχικης πρόκρισης στο κατάμεστο «Πούσκας Αρένα».

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα ήταν για τους Τσέχους με το μακρινό σουτ του Κάλας να περνάει ψηλά από την εστία του Στεκέλενμπουργκ μόλις στο 2΄. Πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου από πλευράς Ολλανδών, με την Τσεχία να έχει την κατοχή της μπάλας δίχως όμως να βρίσκει κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 8΄ με την κεφαλιά του Ντε Λιχτ να περνάει παράλληλα με το τέρμα της Τσεχίας. Για ακόμα ένα ματς η Ολλανδία εμφανίστηκε αρκετά κινητική στη δεξιά πλευρά με τον Ντάμφρις να δημιουργεί διαρκώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα. Νέα ευκαιρία για την Τσεχία στο 21΄ με τον Σούτσεκ να προλαβαίνει στο πρώτο δοκάρι τον Ντε Ρουν αλλά να μη βρίσκει καλά τη μπάλα και να την στέλνει μακριά από την εστία του Στεκέλενμπουργκ. «Βραχυκυκλωμένο« το κέντρο των Ολλανδών από το 15΄ και μετά με τους Τσέχους να παίρνουν σχεδόν όλες τις πρώτες μπαλιές πιέζοντας ψηλά στο γήπεδο. Μετά από 28 λεπτά αγώνα το ματς μας προσέφερε την πρώτη του τελική στο στόχο με τον Σικ να κάνει το σουτ και τον Στεκέλενμπουργκ να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στην Τσεχία με τον Μάσοπουστ να δίνει την πάσα σε σωστό χρόνο και τον Μπαράκ να κάνει το σουτ από ευνοϊκή θέση βρισκόμενος απέναντι στον Στεκέλενμπουργκ αλλά ο Ντε Λιχτ πρόλαβε τελευταία στιγμή και με προβολή έδιωξε σε κόρνερ. Καλύτερη η Τσεχία στο πρώτο ημίχρονο που, όχι μόνο κατάφερε να εξουδετερώσει την ολλανδική μεσοεπιθετική γραμμή, αλλά είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Καταπληκτική ενέργεια στο 51΄ με τον Ντεπάι να περνάει με τακουνάκι στον Μάλεν, ο οποίος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, όχι όμως και τον Βάτσκλικ. Στο 52΄ ο Ντε Λίχτ «κιτρινίστηκε» για ηθελημένο χέρι όντας ο τελευταίος αμυντικός στην προσπάθεια του να αποσοβήσει τετ-α-τετ του Μάλεν με τον Στεκέλενμπουργκ. Στη συνέχεια το βαρ κάλεσε τον Ρώσο διαιτητή του αγώνα να δει τη φάση στο μόνιτορ, με τον Καρασέβ να αλλάζει την κίτρινη κάρτα σε κόκκινη και να αφήνει με δέκα παίκτες του Ολλανδούς για τα επόμενα περίπου σαράντα λεπτά του αγώνα. Εντυπωσιακό «στοπ» του Ντάμφρις στο 65΄ μετά από σουτ του Καντεράμπεκ με τον Στεκέλενμπουργκ εξουδετερωμένο. Φοβερός Ντάμφρις που δείχνει και τις αμυντικές του αρετές στη συγκεκριμένη φάση. Με τους Τσέχους να έχουν κλείσει στα καρέ τους «Οράνιε», το γκολ ήρθε στο 68΄ με τον Κάλας να παίρνει την πρώτη κεφαλιά-πάσα στο δεύτερο δοκάρι και τον Χόλες να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Ολλανδίας για το 0-1 των Τσέχων. Μετά το 0-1 η Ολλανδία ήταν αναγκασμένη να ανέβει ψηλά στο γήπεδο και να πιέσει αλλά οι Τσέχοι ήταν άκρως επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις με τον Σικ στο 80΄ να κάνει το 0-2 και να «κλειδώνει» την πρόκριση της Τσεχίας στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης η Ολλανδία προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στον αγώνα αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη ποτέ με την Τσεχία να παίρνει την πρόκριση στους «8» του θεσμού.

Ενδεκάδες:

Ολλανδία(Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ(Τίμπερ 82΄), Ντάμφρις, Φαν Άανχολτ(Μπέρχαους 81΄), Φ. Ντε Γιονγκ, Ντε Ρουν(Βέγκχορστ 73΄), Βαϊνάλντουμ, Ντεπάι, Μάλεν(Πρόμες 57΄)

Τσεχία(Γέροσλαβ Σίλχαβι): Βάτσλικ, Τσούφαλ, Τσέλουστκα, Κάλας, Καντεράμπεκ, Σέβτσικ(Χλόζεκ 85΄), Σούτσεκ, Μάσοπουστ(Γιάνκτο 79΄), Χόλες(Κραλ 85΄), Μπάρακ(Σαντίλεκ 90+2΄), Σικ(Κρμέντσικ 90+2΄)