Σεφτέ του Απόλλωνα Πάτρας απέναντι στην Καρδίτσα

Κέρδισε 78-75 μετά από μία τρομερή «μάχη» που κρίθηκε στην παράταση

Μετά τα δύο πολύ δύσκολα ματς απέναντι σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, ήρθε η ώρα για τον Απόλλωνα Πάτρας να δώσει ένα παιχνίδι στα μέτρα του και να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη. Οι Πατρινοί επικράτησαν 78-75 της αξιόμαχης Καρδίτσας στην παράταση, ανοίγοντας λογαριασμό στη φετινή Basket League.

Οι Πατρινοί έλεγχαν το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια του, όμως η Καρδίτσα με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και τρίποντο του Αγραβάνη ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος, έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, η ομάδα του Βέτουλα είχε το πιο καθαρό μυαλό και κατάφερε να φτάσει στη δύσκολη νίκη.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο τρομερός Τέιλορ, που πέτυχε 24 πόντους, καθώς και ο Γιώργος Μπόγρης, με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Απο τους Θεσσαλείς, Μπέιτμον και Ντελοριέρ έκαναν καλό ματς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

To ματς
Oι δύο ομάδες μπήκαν νωθρές στο παιχνίδι και άργησαν να πάρουν μπρος, με το σκορ να μένει πολύ χαμηλά μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Σταδιακά, Γκρίφιν από τη μία και Ντελοριέρ από την άλλη, άρχισαν να παίρνουν μπρος, με τον Απόλλωνα να παίρνει βραχεία κεφαλή κυρίως λόγο της ευστοχίας του από τη γραμμή των 6.75. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +3 των Πατρινών (19-16).

Οι Πελοποννήσιοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την αστοχία της Καρδίτσας από μακριά να συνεχίζεται. Σταδιακά, ο Απόλλων με εξαιρετικό Τέιλορ άρχισε να ξεμακραίνει, ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά μέχρι το τελικό 40-29 του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Θεσσαλίας έβγαλε αντίδραση με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, τρέχοντας ένα σερί 12-2 χάρη σε τρίποντες βόμβες του Άλεξ Χάντερ, με τη διαφορά να μειώνεται στους 4 (45-41). Παρόλα αυτά, οι Πατρινοί απάντησαν με δικό τους τρίποντο «βομβαρδισμό», ανέκτησαν τη διαφορά τους με εξαιρετικό Τέιλορ, και έφτασαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 13 (60-47).

Kαρδίτσα με τρομερή άμυνα έτρεξε με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ένα τρομερό σερί 12-1, το οποίο την έφερε πέντε λεπτά πριν το τέλος σε απόσταση βολής (61-59). Οι Πατρινοί χρειάστηκαν μισό δεκάλεπτο για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι εντός πεδιάς, με το συνήθη ύποπτο, Ράιαν Τέιλορ, να τους ξεκολλάει με ένα δύσκολο τρίποντο (64-59).Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου είχε πάρει μπρος για τα καλά, και με μεγάλα καλάθια από Πρίτζερ και Χάντερ πέρασε μπροστά με 66-67. Oι Πατρινοί με καλάθι του Τζόουνς ανέκτησαν το προβάδισμα, η Καρδίτσα όμως με τρίποντη βόμβα του Γιάννη Αγραβάνη στα 1.7 πριν το τέλος ισόφάρισε σε 70-70, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, τρίποντα του Τζόουνς και του Καράμπελα έφεραν τους Πατρινούς ξανά στο +6, και τελικά διατήρησαν μέχρι το τέλος το προβάδισμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70, 78-72 (παράταση)

Aπόλλων Πάτρας(Βετούλας): Ντέιβις 13, Μπόγρης 9, Καράμπελας 7, Καλχούν 6, Μαστρογιαννόπουλος, Γκρίφιν 7, Βησσαρίου, Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 9, Τέιλορ 24, Κογιόνης.

Καρδίτσα (Αγγέλου): Μπόχαϊμ 5, Μπέιτμον 14, Χάντερ 12, Αγραβάνης 9, Ντελόριε 13, Πρίτζετ 8, Αθηναίου 3 , Τσύκας, Γόντικας, Γκάμπροβσεκ 8.