Στην εκπνοή ο Κολοσσός κέρδισε 69-67 τον Προμηθέα!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς με 22 πόντους

Ήρωας για τον Κολοσσό Ρόδου αναδείχθηκε ο Μαρκίς Τιγκ και με 0,5’’ στο ρολόι με μπάσιμο, έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους απέναντι στον Προμηθέα με 69-67 για την 3η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς με 22 πόντους και 4 τελικές πάσες. Ακολούθησε ο Γιανίκ Μορέιρα με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ σε ένα… αρχοντικό νταμπλ-νταμπλ. Ο «ήρωας» της ομάδας, ,Μαρκίς Τιγκ, σταμάτησε στους 8 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζο Γιανγκ είχε 21 πόντους και ασίστ. Ο Τζορτζ Κόντιτ μέτρησε 10 πόντους και 8 «σκουπίδια».

Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός ξεκίνησε δυναμικά και με ένα επιμέρους σερί 7-2, άσκησε πίεση αμέσως στον Προμηθέα. Σταδιακά, ο έλεγχος πέρασε στους φιλοξενούμενους και τον Τζο Γιανγκ έφερε το ματς στα ίσα (9-9). Αναπόφευκτα πήραν κεφάλι και έκλεισαν μπροστά με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησε η διάθεση για άμυνα και οι σετ επιθέσεις. Το προβάδισμα άρχισε να μεγαλώνει για το σύνολο του Μάκη Γιατρά με δύο συναπτά δίποντα από τους Μιχάλη Τσαϊρέλη και Νίκο Γκίκα (21-29). Η ανάπαυλα βρήκε την ομάδα από την Πάτρα στο +10 (26-36).

Στην επανέναρξη οι γηπεδούχοι πάτησαν το παρκέ με αυτοπεποίθηση, με μπροστάρηδες τους Χάρη Γιαννόπουλο και Μαρκίς Τιγκ μείωσαν σε 38-42 και έμειναν κοντά στο σκορ, περιμένοντας να βρουν την ευκαιρία να… χτυπήσουν.

Με το… καλημέρα στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός προηγήθηκε με 53-52 με τον Τι Τζέι Τιγκ να υπενθυμίζει σε όλους πως ο αγώνας έχει δρόμο ακόμα. Πράγματι, πολλά έμεναν να διαδραματιστούν, μολονότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +7 (53-60), το αποτέλεσμα έμελλε να κριθεί στο τέλος. Με 0,5’’ στο ρολόι και το σκορ ισόπαλο (67-67), ο Μακρίς Τιγκ εφόρμησε στην μπασκέτα και ευστόχησε στο μπάσιμο που επιχείρησε και λύτρωσε την ομάδα του. Η τελευταία επίθεση του Προμηθέα δεν έφερε… καρπούς με το τελικό 69-67 να αναγκάζει τους γηπεδούχους να ξεχυθούν στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-36, 50-52, 69-67