Σκοράρει ακατάπαυστα ο Λουκάκου, στην κορυφή η Τσέλσι!

Με τον Λουκάκου να σκοράρει δις, η Τσέλσι επικράτησε της Άστον Βίλα 3-0 και «έπιασε» τη Γιουνάιτεντ στην κορυφή!

Ο Βέλγος επιθετικός… παρέσυρε στο πέρασμά του με την μπλε φανέλα και την άμυνα της Άστον Βίλα, και με δυο γκολάρες, ανοίγοντας και κλείνοντας το σκορ, οι Λονδρέζοι επικράτησαν άνετα 3-0«πιάνοντας» τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην κορυφή της βαθμολογίας με 10 βαθμούς!

Η Τσέλσι ήταν εξαιρετική κατά διαστήματα, με τον Λουκάκου να… τρομάζει μπροστά! Τα γκολ του, μάλιστα, ήταν τα πρώτα στην καριέρα του με τους πρωταθλητές Ευρώπης στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Ο θηριώδης φορ, ο οποίος μετρά 4 γκολ σε τρία παιχνίδια, τόσο σε συλλογικό όσο και σε επίπεδο εθνικών ομάδων, σε μία εβδομάδα, έδωσε το προβάδισμα στην Τσέλσι μετά από ασίστ του -επίσης εκπληκτικού- Κόβατσιτς, στο 15ο λεπτό, κάνοντας μια φανταστική προσποίηση!

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, οι ρόλοι άλλαξαν και ο Κροάτης πέτυχε το 2-0 από τραγικό λάθος στην άμυνα της Άστον Βίλα. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τον Λουκάκου να βάζει απλά το κερασάκι στην τούρτα στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0, έπειτα από πάσα του Αθπλικουέτα.

Η Τσέλσι τώρα πάει με… αέρα στο ντέρμπι του Λονδίνου απέναντι στην Τότεναμ, ενώ η ομάδα του Ντιν Σμιθ θα κληθεί να προετοιμαστεί για το ματς απέναντι στην Έβερτον στο Μπέρμιγχαμ.