ΔΙΕΘΝΗ

Σπουδαία ανατροπή η Μάιντς στο τελευταίο πεντάλεπτο

Η Λεβερκούζεν ηττήθηκε με 3-2, αν και προηγούνταν μέχρι το 84΄

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και συνεχής εναλλαγές στο σκορ, η Μάιντς επικράτησε με 3-2 της Λεβερκούζεν εντός έδρας, παραμένοντας αήττητη για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική στην Bundesliga και ανεβαίνοντας στην έβδομη θέση της βαθμολογίας.

Προδόθηκαν από την άμυνά τους οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1 μέχρι το 84′, αλλά δέχθηκαν δύο γκολ σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα μετά από πέντε αγωνιστικές και μένοντας στο -5 από τη δεύτερη της βαθμολογίας Ντόρτμουντ.

«Νωθρή» στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Λεβερκούζεν, επέτρεπε στους γηπεδούχους να δημιουργούν φάσεις μπροστά στην εστία τους, χωρίς εκείνη να μπορεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να πάρει το προβάδισμα. Ωστόσο, κατάφερε να μπει σε «θέση οδηγού» στο 35′, όταν ο Σικ σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Νιακατέ και κατέληξε στα δίχτυα του Ζέντνερ.

Η Μάιντς συνέχισε να στέκεται πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 57′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίν, ενώ τρία λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά, αλλά το γκολ της ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον VAR.

Ο Αλάριο, ο οποίος είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεβερκούζεν στο 74′, με τα πάντα σε εκείνο το σημείο να δείχνουν πως οι φιλοξενούμενοι θα πανηγυρίσουν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, όμως η Μάιντς δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε, πετυχαίνοντας μια μεγάλη ανατροπή.

Ο Μποέτιους ισοφάρισε στο 84′ με εντυπωσιακό πλασέ στην κίνηση, μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ και αδράνεια στην άμυνα της Λεβερκούζεν, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ίνγκβαρτσεν (είχε περάσει σαν αλλαγή στο 82′) διαμόρφωσε το τελικό 3-2.