ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Σπουδαία νίκη του Εργοτέλη επί του Παναθηναϊκού Β’ στο «Παγκρήτιο»

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Βουτσάς δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του

Σημαντική νίκη για τον Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο» με 1-0 επί του Παναθηναϊκού Β’ για την 6η αγωνιστική της Super League 2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ρυθμό του αγώνα να είναι αρκετά αργός και τις δύο ομάδες να μην γίνονται απειλητικές στις δύο εστίες. Ο Εργοτέλης είχε την τύχη να προηγηθεί στο σκορ στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία με τον Βουτσά να επιχειρεί το μακρινό σουτ και να βρίσκει δίχτυα κάνοντας το 1-0 στο 14ο λεπτό.

Μετά το γκολ ο Εργοτέλης είχε κι άλλη καλή στιγμή ώστε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 30΄ αλλά το σουτ του Κόατενγκ πέρασε άουτ, ενώ λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα, η ομάδα του Νίκου Μπαδήμα είχε κι άλλη ευκαιρία με τον Κόνραντ να πασάρει στον Μπουτσάκη αλλά εκείνος να μη βρίσκει καλά τη μπάλα και να χάνει την ευκαιρία να στείλει την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η συνολική εικόνα του αγώνα ήταν κακή καθώς οι καιρικές συνθήκες δε βοήθησαν να παιχτεί ποδόσφαιρο με το ματς να διεξάγεται υπό καταρρακτώδη βροχή.

Η πρώτη σημαντική στιγμή ήταν και πάλι για τον Εργοτέλη στο 63΄, όταν ο Κόνραντ πάτησε περιοχή αλλά ο Χριστογεώργος αντέδρασε γρήγορα και έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του αγώνα να φανεί απειλητικός για την εστία του Τσέλιου με τον Εργοτέλη να παίρνει στο τέλος ένα δίκαιο «τρίποντο».

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης (Ποζατίδης 87’) Σαρρής, Mico, Μπουτσάκης (Νεράλ 78’) Βουτσάς, Πέϊος, Κωστανάσιος, Kwateng (Κοκκίνης 68’) Conraad (Πατρινός 87’)

Παναθηναϊκός Β’ (Γιάννης Βονόρτας): Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης, Σένκεφελντ (Ρόμπι 69’) Αντωνιου (Μαρτίνης 69’) Χατζηθεοδωρίδης, Θεοχάρης (Τσιριγώτης 78’) Ηλιαδης, Μαραθωνίτης (Κρυπαράκος 60’) ,Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης, Σέχου