ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Στο 0-0 με Καλαμάτα ο Ιωνικός που απέχει πλέον πέντε βαθμούς από την κορυφή

Γκέλα με… ανατροπή για την ΑΕΛ

Συνεχίζει να μην μπορεί να κερδίσει η ΑΕΛ στα playoffs του Α’ ομίλου, καθώς μετά από τρεις σερί ισοπαλίες αυτή την φορά γνώρισε και την πρώτη της ήττα με 3-2 στην έδρα του Μακεδονικού. Με τους «βυσσινί» να απέχουν πλέον επτά βαθμούς από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, που έχει όμως παιχνίδι λιγότερο.

Ο Κώστας Παπαγεωργίου έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ΑΕΛ, μόλις στο 14’! Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ισάριθμες «απαντήσεις», στο τέλος του πρώτου και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αμφότερα με τον Χερίδη.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μακεδονικός… σόκαρε τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σιμόνι να σκοράρει ολοκληρώνοντας την επική ανατροπή.

Στο έτερο παιχνίδι του συγκεκριμένου γκρουπ, η Νίκη Βόλου κέρδισε «μόνο» 1-0 την ΑΕΚ Β, χάρη σε τέρμα του Πέττα στο 28ο λεπτό. Και λέμε μόνο καθώς οι γηπεδούχοι είχαν αφενός χαμένο πέναλτι, οκτώ λεπτά μετά, με τον Κάσσο. Αφετέρου είδαν την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Γκίνη, στο 58’, από σέντρα του Τοπαλίδη!

Από εκεί και πέρα, αναφορικά με τους σημερινούς αγώνες για τα playouts στον Α όμιλο, αναμφίβολα ξεχωρίζει η επικράτηση του Ηρακλή με τον ΠΑΟΚ Β, με 2-1, διατηρώντας έτσι το αήττητο σερί στα τρία χρόνια που οι δύο ομάδες ανταγωνίζονται στην Super Legue 2! Ο «γηραιός» κατάφερε και «καθάρισε», επί της ουσίας, το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο. Διάστημα στο οποίο σημείωσε δύο τέρμα, ενώ είχε και δοκάρι με τον Κούστα, που έκανε το 1-0. Για να μειώσει ο «δικέφαλος του Βορρά» στις καθυστερήσεις.

Στον επιπλέον χρόνο… χτύπησε και η Αναγέννηση Καρδίτσας, επικρατώντας με 1-0 του Αιολικού, χάρη στην κεφαλιά του Κονίλιο και ενώ είχε μείνει με δέκα παίκτες, στο 89’, μετά την αποβολή του Γκόλια. Παίρνοντας βαθμολογική ανάσα και κρατώντας ταυτόχρονα την ομάδα της Μυτιλήνης στην προτελευταία θέση…

Ισοπαλία σαν… ήττα για τον Ιωνικό, ο οποίος έμεινε στο 0-0 με την Καλαμάτα, στη Νίκαια, για την 4η αγωνιστική των playoffs στον Β’ όμιλο και παράλληλα πέντε βαθμούς από την πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι δύο ομάδες αλληλλοεξουδετερώθηκαν, με τους γηπεδούχους να έχουν την πολύ μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν στο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων, αλλά τον Κόβαλ να νικάει τον Δρίτσα στο τετ α τετ.

Σε ότι αφορά στο μοναδικό ματς στον Β’ όμιλο για την διαδικασία των playouts, ο Γιούχτας επικράτησε του Ολυμπιακού με 3-2 μετά από σπουδαίο ματς στις Αρχάνες, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα στη «μάχη» για την αποφυγή του υποβιβασμού…

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα στα μισά του πρώτου μέρους, για να δουν τους Κρητικούς να βρίσκουν δύο γκολ -το πρώτο με πέναλτι- σε διάστημα δέκα λεπτών στην επανάληψη και να κάνουν την ανατροπή. Ο Ολυμπιακός κατάφερε και ισοφάρισε ξανά, κι αυτός με πέναλτι του Μπα, αλλά ο Γιούχτας «χτύπησε» εκ νέου στις καθυστερήσεις με τον Κωστανάσιο να γίνεται ήρωας, πετυχαίνοντας το τελικό 3-2!