Συνδεθείτε μαζί μας

ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τα αποτελέσματα της Κυριακής (13/2) και η βαθμολογία στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Σπουδαία νίκη για Ρούβα, μεγάλη μάχη σε κορυφή και ουρά στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Μοχός κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 1-0 επί του Γιούχτα 2010 με τον Σούρσο να δίνει τη λύση στο 81΄ για τους γηπεδούχους, ενώ την ίδια ώρα ο Πήγασος έφυγε με σημαντικό «διπλό» (1-3) από την έδρα του Δωριέα. Μεγάλος πρωταγωνιστής της συγκεκριμένης αναμέτρησης ήταν ο Κανταρτζής Μ. πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ενώ για τους γηπεδούχους το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φραγκιαδάκης στο 40ο λεπτό.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σπουδαία νίκη με την οποία ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε ο Ρούβας επικρατώντας με 5-1 του ΑΟ καμινίων, ενώ ισόπαλες έληξαν οι αναμετρήσεις Τύλισος-Αγία Βαρβάρα και Παλιανή-Φαιστός με 2-2 και 1-1 αντίστοιχα.

Πιο συγκεκριμένα, η ματσάρα στην Τύλισο δεν είχε νικητή με την Αγία Βαρβάρα να παίρνει το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαμούτσουνου στο 23΄, ενώ ο Μανιουδής στο 29΄ έφερε το ματς στα ίσια. Στο 52ο λεπτό ήταν και πάλι ο Βαλαμούτσουνος που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, ενώ στο 75΄ η Τύλισος ισοφάρισε για δεύτερη φορά με δράση ξανά τον Μανιουδή.

Στο άλλο ισόπαλο αποτέλεσμα της ημέρας, η Φαιστός κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 30΄ με γκολ του Ντισπυράκη, αλλά η Παλιανή κατάφερε να… σώσει την παρτίδα με γκολ του Κριτσωτάκη Γ. στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο πιο σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς ο Ρούβας δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον ΑΟ Καμινίων επικρατώντας με 5-1. Σκόρερ για την ομάδα του Νίκου Τσερεβελάκη ήταν οι Πρίφτης, Μαστραχάς, Ξημεράκης Α., Κοσμαδάκης και Σινάνι, ενώ για το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο Γαλανάκης στο 31΄.

Στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ το Ασήμι πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα του Αγίου Δημητρίου επικρατώντας με το εντυπωσιακό 2-5!

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Με τις πρωινές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε σήμερα η 12η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ με τις Γαρίπα, Μαρτινέγκο και ΑΕ Κρητών να φτάνουν σε σημαντικές νίκες.

Πιο συγκεκριμένα, στην Ελιά η Γαρίπα άντεξε μέχρι το τέλος παίρνοντας τη νίκη με 0-1 επί των Νέων Μινωικής με το γρήγορο του Φώτη μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο γήπεδο του ΕΓΟΗ η ΑΕ Κρητών επιβλήθηκε 2-1 του Δία με «buzzer beater» του Γιακουμάκη Γ. στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Στο 15΄ ο Κοκοσάλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι είχε δώσει το προβάδισμα στην ΑΕ Κρητών, ενώ ο Δίας είχε ισοφαρίσει σε 1-1 δύο λεπτά αργότερα με γκολ του Ανδρεαδάκη.

Εύκολη βάσει αποτελέσματος ήταν η σημερινή αποστολή για το Μαρτινέγκο μετά το τελικό 4-0 κόντρα στις Ελπίδες Καρτερού. Στο 15ο λεπτό ο Χότζα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο δεύτερο μέρος Βιδάκης, Τελχάι και Ντολάνι διαμόρφωσαν το τελικό 4-0!

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σημαντικά αποτελέσματα που έβαλαν… φωτιά σε κορυφή και ουρά του πρωταθλήματος είχαμε σήμερα για την 12η αγωνιστική στον δεύτερο όμιλο της Β ΕΠΣΗ.

Πιο συγκεκριμένα, στους 23 βαθμούς παρέμειναν τα Κανάρια μετά την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από το Άλογο Μαλεβιζίου, δίνοντας την ευκαιρία στις Δαφνές να τα πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το εντός έδρας νικηφόρο αποτέλεσμα με 3-2 επί του Κόρακα.

Καταιγιστικός ήταν ο Ζαρός στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Ραύκο επικρατώντας με το εντυπωσιακό 6-1! Αποτέλεσμα το οποίο τον διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στους Βώρρους η Ροδιάς έφυγε με το «διπλό» επικρατώντας με 0-1 των Νέων Μοιρών με γκολ του Βαμβουκάκη στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Την ίδια ώρα ο Μαραθώνας πανηγύριζε την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Γόρτυς με το γκολ του Σερλιδάκη στο 57΄ να αποδεικνύεται χαρακτηριστικό για την έκβαση του αγώνα.

Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση της αγωνιστικής οι Νέοι Αλμυρού δε δυσκολεύτηκαν στην έδρα της Θερίσσου επικρατώντας με το εμφατικό 0-6, νίκη με την οποία επανήλθαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά τα σημερινά αποτελέσματα:

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Μοχός – Γιούχτας 2010 1-0
(81΄Σούρσος)

Δωριέας – Πήγασος 1-3
(40΄Φραγκιαδάκης / 22΄35΄43΄Κανταρτζής Μ.)

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Ρούβας – ΑΟ Καμινίων 5-1
[17΄Πρίφτης, 20΄Μαστραχάς, 33΄(πεν) Ξημεράκης Α., 80΄Κοσμαδάκης, 90΄Σινάνι / 31΄Γαλανάκης]

Τύλισος – Αγία Βαρβάρα 2-2
[29΄75΄Μανιουδής / 23΄(πεν) 52΄Βαλαμούτσουνος]

Παλιανή – Φαιστός 1-1
(88΄Κριτσωτάκης Γ. / 30΄Ντισπυράκης)

Άγιος Δημήτριος – Ασήμι 2-5

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Νέοι Μινωικής – Γαρίπα 0-1
(6΄Φώτης)

Μαρτινέγκο – Ελπίδες 4-0
(15΄Χότζα, 49΄Βιδάκης, 80΄Τελχάι, 84΄Ντολάνι)

ΑΕ Κρητών – Δίας 2-1
[15΄(πεν) Κοκοσάλης, 90+2΄Γιακουμάκης Γ. / 17΄Ανδρεαδάκης]

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Δαφνές – Κόρακας 3-2
[22΄83΄Τζωρακοελευθεράκης, 32΄Πατεράκης Κ. / 65΄(αυτογκόλ) Φαρσάρης, 75΄Φουστανάκης]

Νέοι Μοιρών – Ροδιά 0-1
(88΄Βαμβουκάκης)

Μαραθώνας – Γόρτυς 1-0
(57΄Σερλιδάκης)

Άλογο Μαλεβιζίου – Κανάρια 1-0
(90+2΄Συνολάκης)

Ζαρός – Ραύκος 6-1
(3΄35΄40΄Ξεκαρδάκης, 52΄71΄Καρτσάκης, 78΄Σαριδάκης Ν. / 14΄Καρτσάκης)

Θέρισσος – Νέοι Αλμυρού 0-6

Δείτε τις βαθμολογίες:

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

  1. Ποσειδώνας 40
  2. Μοχός 29
  3. Κεραυνός 28
  4. Λίντο 27
  5. Νέοι Εργοτέλη 25
  6. Δωριέας 15
  7. Πήγασος 15
  8. Γιούχτας 2010 14
  9. Γούβες 12
  10. Νέοι Ηροδότου 11
  11. Κουνάβοι 0

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

  1. Ρούβας 29
  2. Άγιος Δημήτριος 27
  3. Αγία Βαρβάρα 25
  4. Τύλισος 24
  5. Φαιστός 20
  6. Παλιανή 20
  7. Αετός Ανωγείων 18
  8. ΑΟΚ 16
  9. Ασήμι 14
  10. ΟΦΑΜ 3

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

  1. Ομόνοια Καλλιθέας 33
  2. Κόροιβος 23
  3. Δίας 22
  4. ΠΟΗ 22
  5. ΑΕ Κρητών 21
  6. Δόξα Ηρακλείου 19
  7. Μαρτινέγκο 15
  8. Ερμής Ατσαλένιου 15
  9. Τηγανίτης 12
  10. Γαρίπα 8
  11. Ηρακλής Νιπιδιτού 5
  12. Ελπίδες Καρτερού 4
  13. Νέοι Μινωικής 4

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

  1. Ζαρός 26
  2. Νέοι Αλμυρού 24
  3. Ροδιά 23
  4. Κανάρια 23
  5. Δαφνές 23
  6. Κόρακας 19
  7. Άλογο Μαλεβιζίου 17
  8. Μαραθώνας 13
  9. Γόρτυς 13
  10. Ραύκος 10
  11. Θέρισσος 8
  12. Νέοι Μοιρών 0

Το πρόγραμμα της επόμενης (16ης και 13ης) αγωνιστικής σε Α2 κ’ Β ΕΠΣΗ αντίστοιχα:

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου – 15:00

Πήγασος – Νέοι Εργοτέλη
Κεραυνός – Κουνάβοι

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου – 15:00

Ποσειδώνας – Νέοι Ηροδότου
Δωριέας – Μοχός
Γιούχτας 2010 – Λίντο

Ρεπό: Γούβες

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου – 15:00

Ασήμι – Ρούβας
Αετός Ανωγείων – ΑΟ Καμινίων

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου – 15:00

Φαιστός – Τύλισος
Παλιανή – Άγιος Δημήτριος
Αγία Βαρβάρα – ΟΦΑΜ

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου – 15:00

Ελπίδες – Δόξα Ηρακλείου

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου – 18:30

Τηγανίτης – Νέοι Μινωικής
ΠΟΗ – Ηρακλής Νιπιδιτού

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου – 11:30

Δίας – Μαρτινέγκο
Γαρίπα – Κόροιβος

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου – 11:45

Ομόνοια Καλλιθέας – ΑΕ Κρητών

Ρεπό: Ερμής Ατσαλένιου

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Σάββατο 19 Φεβρουαρίου – 15:00

Ραύκος – Μαραθώνας

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου – 11:30

Κανάρια – Θέρισσος
Γόρτυς – Νέοι Μοιρών

Κυριακή 20 Φεβρουαρίου 15:00

Νέοι Αλμυρού – Δαφνές
Κόρακας – Ροδιά
Άλογο Μαλεβιζίου – Ζαρός

 

 


ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Περισσότερα για το ΚΡΗΤΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ