ATP

Τα αποτελέσματα της Τρίτης στο Σινσινάτι

Πέρασαν όλα τα φαβορί

Μετά από δυο κλειστά σετ, ο Medvedev έκαμψε την αντίσταση του Van De Zandschulp με 6-4, 7-5 και εξασφάλισε την είσοδό του στον 3ο γύρο του Western & Southern Open στο Σινσινάτι.

Ο κορυφαίος παίκτης της παγκόσμιας κατάταξης άνοιξε την αναμέτρηση με break και προηγήθηκε με 2-0, για να διατηρήσει τον έλεγχο έως και το τέλος του σετ, το οποίο έκλεισε στα 10 games.

Στο 2ο σετ ο Medvedev προηγήθηκε με 3-2, αλλά ο Van De Zandschulp απάντησε και ισοφάρισε σε 3-3. Ο Ολλανδός επέστρεψε από το 0-40 και έκανε το 5-4 στο 9o game, ενώ στο 10ο game είχε ένα set point για το 6-4. Ο Medvedev το έσωσε και ισοφάρισε σε 5-5, για να κάνει το break στο επόμενο game. Αφού έσβησε και ένα break point, o Ρώσος “σφράγισε” τη νίκη του στο 12ο game, σερβίροντας επιτυχημένα για το 7-5.

Στον 3ο γύρο του Masters του Σινσινάτι, ο Medvedev θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Tommy Paul και Denis Shapovalov. Θυμίζουμε πως χρειάζεται τη νίκη, για να εξασφαλίσει την παραμονή του στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Στον 3ο γύρο μπήκε και ο Marin Cilic, ο οποίος απώλεσε ένα προβάδισμα με 6-4, 3-1, αλλά πήρε τελικά τη νίκη στο 3ο σετ επί του Emil Ruusuvuori, με 6-4, 6-7 (5), 7-5. Επόμενος αντίπαλος για τον Κροάτη θα είναι ο Carlos Alcaraz, που κέρδισε νωρίτερα άνετα τον Mackenzie McDonald.

Τέλος, στον 3ο γύρο προκρίθηκε και ο Diego Schwartzman, που κέρδισε τον Aslan Karatsev με 7-6 (3), 3-6, 6-2. Ο Schwartzman θα αντιμετωπίσει στους “16” το νικητή της αναμέτρησης του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Filip Krajinovic.