Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (30/10) στους ομίλους της Α2 & Β ΕΠΣΗ!

Πορεύονται αήττητοι Κεραυνός και Ποσειδώνας, σαρωτικός Μοχός στις Αρχάνες.

Αρκετά τα ματς για σήμερα σε πρώτο και δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΠΣΗ με την άνετη επικράτηση του Μοχού στις Αρχάνες να ξεχωρίζει των υπόλοιπων αποτελεσμάτων, ενώ το καθήκον τους έκαναν Ποσειδώνας και Κεραυνός που συνεχίζουν αήττητοι. Στην εξίσωση ήρθε να προστεθεί σήμερα και η πρεμιέρα των δύο ομίλων της Β ΕΠΣΗ κατηγορίας.

Α2 ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Εύκολο μεσημέρι είχε ο Μοχός στις Αρχάνες με τους φιλοξενούμενους να διασύρουν τον Γιούχτα 2010 του οποίου και επικράτησαν με 0-6! Τα γκολ της μεγάλης νίκης για τον Μοχό σημείωσαν οι Διγενής, Ποντίκαλης, Μεχντί, Νταουσιάνης με πέναλτι και ο Βαρδονικολάκης με τα δύο δικά του τέρματα.

Ο Ποσειδώνας μοιάζει ασταμάτητος μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα κάνοντας το 4/4 στην έδρα του επικρατώντας των Νέων Εργοτέλη με 2-1. Λυμπερόπουλος στο 6΄ και Καπιζιώνης στο 56΄ πέτυχαν τα γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Ντίσα στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης. Με αυτήν τη νίκη ο Ποσειδώνας έφτασε τους 12 βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Αήττητος συνεχίζει στο πρωτάθλημα και ο Κεραυνός που πήρε τη νίκη με 2-0 στην έδρα του απέναντι στο Λίντο. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν Δασκαλάκης και Γιακουμάκης στο 45ο και στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης αντίστοιχα. Ο Κεραυνός με αυτήν τη νίκη έκανε το 3/3, έφτασε τους 9 βαθμούς έχοντας αγώνα λιγότερο σε σχέση με τον πρωτοπόρο Ποσειδώνα.

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Γούβες που πέρασαν νικηφόρα με 0-2 από την έδρα των Νέων Ηροδότου. Οι Αμανάκης και Νόκα ήταν εκείνοι που με τα γκολ τους οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Α2 ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Το σημερινό πρόγραμμα του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ είχε μόνο μία αναμέτρηση με τον Αετό Ανωγείων να φτάνει κοντά στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα αλλά το γκολ του Κιόσα για τη Φαιστό στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Για τους γηπεδούχους δίχτυα βρήκαν οι Κονιός Γ. και Βιτώρος στο 27΄ και στο 45΄ αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Παπαδάκης Σ. μείωσε αρχικά σε 2-1 στο 57΄, με τον Κιόσα να δίνει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Β ΕΠΣΗ – 1ος όμιλος

Ιδανικά ξεκίνησε η αγωνιστική χρονιά για τον Ερμή Ατσαλένιου ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 4-0 των Ελπίδων εντός έδρας. Τα γκολ της νίκης για τον Ερμή Ζωνιανών σημείωσαν οι Χρονάκης (σκόραρε δις), Κουγιός και Κωσταντακόπουλος.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας για τον πρώτο όμιλο της Β ΕΠΣΗ ο Κόροιβος πήρε σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Τηγανίτη επικρατώντας με το εμφατικό 1-4. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 18΄ με τον Πρέντι, αλλά εννέα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα. Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε «μονόλογο» των φιλοξενούμενων με τον Αντωνάκη αρχικά να κάνει το 1-2 στο 38΄, και τα δύο γκολ του Σχοιναράκη στο 46ο και στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης να διαμορφώνουν το τελικό 1-4.

Β ΕΠΣΗ – 2ος όμιλος

Στη μοναδική σημερινή αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος στον 2ο όμιλο της Β ΕΠΣΗ, οι Νέοι Αλμυρού πήραν σπουδαία νίκη με 3-2 κόντρα στη Θέρισσο σε έναν αγώνα με δύο ανατροπές. Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 27΄ με τον Κεφαλογιάννη, για να έρθει ο Ζγκούρι και να κάνει την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους με δύο δικά του γκολ στο 37΄ και στο 54΄. Οι Νέοι Αλμυρού όμως δεν παράτησαν το παιχνίδι, βγήκαν μπροστά και με τον Σεμελάι ισοφάρισαν σε 2-2 στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 82΄ ήταν ο Σαμπροβαλάκης που ολοκλήρωσε την ανατροπή των γηπεδούχων και τους έδωσε τη νίκη στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα.