ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Την πρώτη του νίκη στο τελευταίο του ματς στο «Παγκρήτιο» πήρε ο Ηρόδοτος!

Ο Ηρόδοτος επικράτησε 2-0 της Ζακύνθου πριν επιστρέψει στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού.

Ο Ηρόδοτος αποχαιρέτησε το «Παγκρήτιο» επικρατώντας με 2-0 της Ζακύνθου πριν γυρίσει στη φυσική του έδρα στη Νέα Αλικαρνασσό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Χρήστος Χατζησάββας ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ.

Αρκετά πιο δραστήριος ήταν ο Ηρόδοτος στο πρώτο ημίχρονο χάνοντας σημαντική ευκαιρία μόλις στο 2΄ με τον Χαλκιαδάκη να μη βρίσκει εστία. Ήταν στο 14΄ όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπολάκη να κλέβει τη μπάλα, να περνάει την κατάλληλη στιγμή τη μπάλα στον Χατζησάββα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να κάνει το 1-0 μετά από κόντρα της μπάλας σε αμυνόμενο.

Μετά το 1-0 ο ρυθμός δεν ήταν ανάλογος με τις διακοπές και τα σφυρίγματα για φάουλ να είναι αρκετά. Η επόμενη σημαντική στιγμή του αγώνα ήταν στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, ξανά για τον Ηρόδοτο, με τον Κατίδη να αποφεύγει εντός περιοχής τον αντίπαλό του, να σουτάρει, αλλά ο Πατσιογιώργος απέκρουσε σε κόρνερ.

Μετά την ανάπαυλα ο Ηρόδοτος συνέχισε να έχει την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 56΄ η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού είχε σπουδαία ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον Χαλκιαδάκη να μη μπορεί να βρει στόχο από κοντά μετά από ωραία πάσα του Βρετού. Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0 για τους γηπεδούχους με τον Χατζησάββα να δίνει τη λύση και να «σφραγίζει» τη νίκη για την ομάδα του. Στο 75΄ ο Ηρόδοτος είχα νέα σημαντική στιγμή με τον Αποστολίδη να σουτάρει από πλάγια θέση αλλά να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η πρώτη καλή στιγμή για τη Ζάκυνθο ήρθε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Κοναγκάγια έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, με το 2-0 να παραμένει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης και τον Ηρόδοτο να παίρνει την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα στον τελευταίο του αγώνα στο «Παγκρήτιο».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ηρόδοτος: Δήμιζας, Κατίδης, Βρεττός(87′ Καργιωτάκης), Καντέ(73′ Αργκιλέσι), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Μπολάκης, Λουμπάκης(63′ Αποστολίδης), Χαλκιαδάκης, Κόρτσαμ, Χατζησάββας(73′ Κοιλιάρας Δ.)

Ζάκυνθος: Πατσιογιώργος, Κολευρης, Μαρίνος, Καλλιβώκας, Κονηα, Σουρμπης, Ντάσης, Κοναγκάγια, Στίλα, Καψάσκης