Τις 18 συνεχόμενες αγωνιστικές αήττητη συμπλήρωσε η Ρεμς

Μονπελιέ και Μπρεστ πανηγύρισαν σημαντικές νίκες στη μάχη της παραμονής!

Η εντυπωσιακή Ρεμς του 30χρονου Βέλγου προπονητή, Γουίλ Στιλ, παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε, τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Αζαξιό (1-0) με γκολ του Καγιούστε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στις 18 (!) αγωνιστικές (8 νίκες, 10 ισοπαλίες)! Έτσι, παρέμεινε στο μέσο της βαθμολογίας, ρίχνοντας… κρυφές ματιές προς τις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μεγάλη νίκη με 5-0 κόντρα στην ουραγό Ανζέ, πανηγύρισε η Μονπελιέ, ξεφεύγοντας στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Καζρί άνοιξε το σκορ στο 2ο κιόλας λεπτό, με τον Σαβανιέ να σκοράρει με πέναλτι για το 2-0 στο 25′, πριν ο Μαουασά βάλει το τρίτο γκολ της ομάδας του στο 45’+22′. Ο Σαβανιέ σκόραρε ξανά για το 4-0 στο 51′, στο 57′ ο Μπενταλέμπ αποβλήθηκε για την Ανζέ, πριν ο Γουαχί διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντικότατη νίκη όσον αφορά τη μάχη της παραμονής πήρε και η Μπρεστ, η οποία έφυγε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Στρασμούρ, χάρη στο γκολ του Χονορά στο 45’+1′, ενώ η Κλερμόν επέστρεψε στις νίκες μετά από έξι διαδοχικές ανεπιτυχείς προσπάθειες, επικρατώντας 1-0 της Τουλούζ, εκτός έδρας.