MUNDIAL

Το απίθανο Μαρόκο επικράτησε 1-0 της κακής Πορτογαλίας

Έγινε η πρώτη ομάδα από την Αφρική που προκρίνεται στους «4» του Μουντιάλ!

Τρελαίνει κόσμο το φοβερό και τρομερό Μαρόκο! Η εξαιρετική ομάδα του Ρεντραγκί κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν την κακή Πορτογαλία, επικράτησε με 1-0 και έγινε η πρώτη αφρικανική ομάδα στην ιστορία που προκρίνεται στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η γκολάρα του Εν-Νεσίρι «ξέρανε» την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, η οποία αποχαιρετά από τα προημιτελικά τη διοργάνωση, ενώ ο σπουδαίος Μπόνο με τεράστιες επεμβάσεις έβαλε το… χεράκι του για να πάρει την πρόκριση το Μαρόκο!

Σεμινάριο τακτικής από τον Ρεντραγκί, εξουδετέρωσε Γκονσάλο Ράμος, Ζοάο Φέλιξ, Κριστιάνο Ρονάλντο και Μπρούνο Φερνάντες, με τους Αφρικανούς πλέον να περιμένουν το Αγγλία-Γαλλία για να μάθουν αντίπαλο στα ημιτελικά!

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-3-3 κατέβασε το Μαρόκο ο Ρεντραγκί. Ο Μπόνο στην εστία και οι Χακίμι, Ελ Γιαμίκ, Σαΐς, Ατιά-Αλά στην άμυνα. Αμραμπατ, Ουνάχι, Άμαλα στην τριάδα του άξονα, με τους Ζιγιέκ, Μπουφάλ στα εξτρέμ και τον Εν-Νεσίρι στην κορυφή της επίθεσης.

Ίδια διάταξη και για την Πορτογαλία από τον Φερνάντο Σάντος. Ο Ντιόγκο Κόστα στο τέρμα, με τους Νταλότ, Πέπε, Ντίας, Γκερέιρο στην τετράδα της άμυνας. Νέβες, Μπ. Σίλβα, Οτάβιο στα χαφ, με τους Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ να πλαισιώνουν στην τριπλέτα της επίθεσης τον Γκονζάλο Ράμος.

Η πρώτη απειλή ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό για την Πορτογαλία με τον Φέλιξ να παίρνει από κοντά την καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Μπόνο έκανε μια εξαιρετική επέμβαση και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Αυτή η φάση αφύπνισε τους Μαροκινούς, που έκλεισαν καλά τις γραμμές τους και ήταν εξαιρετικοί στην κόντρα-επίθεση.
Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για το Μαρόκο, με τον Εν-Νεσίρι να παίρνει την κεφαλιά μετά από φάουλ, ωστόσο η μπάλα πέρασε ξυστά πάνω από την εστία του Ντιόγκο Κόστα.

Ο Ζοάο Φέλιξ ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης της Πορτογαλίας και προσπαθούσε να απειλήσει ανά διαστήματα, αλλά έμοιαζε απελπιστικά μόνος στην επίθεση αφού οι Μπρούνο Φερνάντες και Γκονσάλο Ράμος ήταν «άφαντοι». Το Μαρόκο είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 35’ όταν ο Ατιά-Αλά έκανε ωραίο γύρισμα, αλλά ο Άμαλα έκανε ένα κάκιστο σουτ μέσα από την περιοχή.

Η πίεση του Μαρόκου τελικά μετουσιώθηκε σε γκολ στο 42ο λεπτό, όταν ο Ντιόγκο Κόστα έκανε μια πολύ κακή έξοδο, ο Εν-Νεσίρι το εκμεταλλεύτηκε, πήδηξε στον… Θεό και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους Μαροκινούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα και τους Πορτογάλους να καλούνται να βγάλουν αντίδραση στο δεύτερο μέρος.

Το Μαρόκο μπήκε με την ίδια… φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα τους Αφρικανούς να έχουν μια μεγάλη ευκαιρία στο 49ο λεπτό. Ο Ζιγιέκ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά κανένας από τους συμπαίκτες του δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Κριστιάνο Ρονάλντο μπήκε στο παιχνίδι και από τότε άρχιζε να ανεβαίνει η Πορτογαλία δημιουργώντας ευκαιρίες. Στο 64’ λίγο έλειψε ο Μπρούνο Φερνάντες να κάνει το 1-1 με σουτάρα από τα όρια της περιοχής, ωστόσο η μπάλα πέρασε ξυστά πάνω από την εστία του Μπόνο. Όσο περούσε η ώρα η ομάδα του Σάντος έβγαινε μαζικά μπροστά και έψαχνε την ισοφάριση, με το Μαρόκο να αμύνεται ιδανικά και να ψάχνεται στην αντεπίθεση, αλλά ο Σεντίρα να μην μπορεί στο 75’ να τελειώσει την τρομερή κόντρα των συμπαικτών του.

Στο 83’ ήταν η σειρά των Πορτογάλων να απειλήσουν, όταν ο Φέλιξ έκανε μια σουτάρα η μπάλα πήγαινε προς το δεξί «Γ» της εστίας αλλά ο Μπόνο απογειώθηκε και έκανε μια μυθική επέμβαση. Στο 90+1’ ο Κριστιάνο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ που έκανε στην κίνηση το έβγαλε ο τρομερός Μπόνο!

Ο Σεντίρα στο 90+3’ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και άφησε το Μαρόκο με 10 παίκτες. Η Πορτογαλία στις καθυστερήσεις πίεζε ασφυκτικά τους Μαροκινούς και προσπαθούσε με κάθε τρόπο να σκοράρει κάποιο γκολ. Στο 90+6’ το Μαρόκο θα μπορούσε να τελειώσει το ματς όταν ο Αμπουκλάλ έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ντιόγκο Κόστα, πήγε να κάνει τη λόμπα και έχασε τεράστια ευκαιρία να τελειώσει την πρόκριση! Ένα λεπτό αργότερα οι Πορτογάλοι πήγαν να κάνουν τη ζημιά, όταν μετά από σέντρα στην καρδιά της περιοχής, ο Πέπε πήδηξε αμαρκάριστος αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ!
Μέχρι το σφύριγμα του διαιτητή οι Πορτογάλοι πάλευαν για το γκολ, ωστόσο δεν ήρθε, με το φανταστικό Μαρόκο να παίρνει μια σπουδαία πρόκριση για τους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και οι Ίβηρες να επιστρέφουν σπίτι!

MVP: Ο Γιασίν Μπόνο έκανε απίθανο ματς και με τις τεράστιες επεμβάσεις του κράτησε στο μηδέν την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Απίστευτος ο κίπερ των Μαροκινών, που δεν δέχτηκαν γκολ για τέταρτο ματς από τα πέντε συνολικά που έχουν δώσει στο Μουντιάλ.

Η σφυρίχτρα: Ο Φακούντο Τέγιο έκανε εξαιρετική διαιτησία, ενώ σωστά αποβάλλει τον Σεντίρα στο φινάλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έκανε εξαιρετικό ματς ο Αργεντινός ρέφερι!