ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

To Hράκλειο νίκησε το Δειλινό 50-47

Το παιχνίδι που «έκλεισε» την 7ης αγωνιστική του πρωταθλήματος

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Ηράκλειο ΟΑΑ, επικρατώντας του Δειλινού 50-47, στο παιχνίδι που «έκλεισε» την 7ης αγωνιστική του πρωταθλήματος. Έτσι έφτασε τους 12 πόντους στην βαθμολογία με το 5-1 στην σειρά συνεχίζοντας στην τετράδα της κατηγορίας.

Το Δειλινό πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο 14-10. Στην δεύτερη περίοδο το Ηράκλειο πίεσε για την ανατροπή, κατάφερε να πάρει το επιμέρους σκορ (13-11), με τις δυο ομάδες όμως να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 25-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με buzzer beater του Καλατζή έγινε το 37-37 και η αναμέτρηση ξεκίνησε από το … μηδέν με τις άμυνες να είναι αυτές που έδιναν ρυθμό κατά κύριο λόγο. Με τρίποντο ο Μαρής καλάθι του Γενιτσαρίδης το Ηράκλειο«έγραψε» το 42-37. Το Δειλινό πίεσε για να πάρει πάλι το προβάδισμα, με τον Σταντζο 30’’ πριν την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, καθώς ευστόχησε σε τρίποντο που έφερε τους γηπεδούχους στον πόντο (48-47). Τα βήματα που χρεώθηκε ο Καλατζής 29’’ πριν το τέλος έδωσαν την ευκαιρία στο Δειλινό να προηγηθεί, όμως ο Γρύλλης αστόχησε έξω από την γραμμή των 6,75, 16’’ πριν το τέλος. Το Ηράκλειο κέρδισε φάουλ ο Μαρκόπουλος με 2/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το 50-47, και οι φιλοξενούμενοι με μια καλή άμυνα στην τελευταία επίθεση του Δειλινού κράτησαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 11-13, 12-14, 10-13
Δειλινό (Χαραλαμπάκης): Σταντζος 8 (2), Παχιαδάκης 8 (1), Χλιαράς 3, Κυρίτσης 5 (1), Αμπαδιωτάκης 4, Γρύλλης 8 (2), Εκίζογλου 3, Μητκούσης, Υπσογλου 6, Καρααβιώτης 2.
Ηράκλειο (Μακράκης): Μαρκόπουλος 8, Μαρής 10 (3), Βολιτάκης 4, Κατσούρρι Ι. 4, Γενιτσαρίδης 8 (1), Κατσούρρι Ε. 2, Κανατάκης, Καλατζής 12 (1), Πετράκης, Κουγιουμουτζής 2, Ρυακιωτάκης.