Το Λαύριο επικράτησε 81-74 του Προμηθέα και προκρίθηκε στους τελικούς

Συγκλονιστική επιστροφή στη σειρά από το 0-2 για τους Λαυριώτες για το τελικό 3-2

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε σε ακόμα έναν συγκλονιστικό ημιτελικό 81-74 του Προμηθέα και μετά από την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά, θα βρεθεί στους τελικούς απέναντι στον Παναθηναϊκό. Συγκλονιστική επιστροφή στη σειρά από το 0-2 για τους Λαυριώτες για το τελικό 3-2.

Ο πέμπτος ημιτελικός ήταν εφάμιλλος ολόκληρης της επικής σειράς, με τεράστιο ανταγωνισμό, αγωνία, ένταση και αμφίρροπη διακύμανση στο σκορΟ Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στην αρχή του β’ ημιχρόνου και το δεύτερο μέρος μπορεί να μην ήταν σε υψηλό επίπεδο ποιοτικά, αλλά η ένταση σε όλη τη διάρκειά του ήταν μοναδική.

Τελικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα τελευταία λεπτά να πάρουν διψήφια διαφορά και παρότι έδειξαν τάσης… αυτοκτονίας επιτρέποντας στον Προμηθέα να πλησιάσει μέχρι τους 4 πόντους λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Οι νικητές είχαν πέντε διψήφιους σε σκορ με πρώτο τον Κόζι (21π), ενώ σπουδαία ήταν η συνεισφορά του Γερομιχαλού (11π, 10ρ). Από τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Δ.Αγραβάνης μέχρι την αποβολή του με 5 φάουλ στο 4ο δεκάλεπτο (19π, 8ρ) και ο Κλαβέλ (19π, 9ρ).

Το παιχνίδι ήταν φοβερά ανταγωνιστικό από την αρχή, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στην πρώτη περίοδο πέντε φορές. Ο Προμηθέας προηγήθηκε στα μισά της περιόδου 12-10 χάρη σε οκτώ πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη, ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μέχρι τη λήξη της για το υπέρ τους 18-12.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, το Λαύριο έφτασε στο +9 (21-12) με τρίποντο του Κόζι, αλλά οι Πατρινοί μείωσαν γρήγορα σε 21-19 με ένα δικό τους επιμέρους 7-0. Η ομάδα του Σερέλη είχε την απάντηση για το 26-19 έπειτα από τρίποντο του Σάβατζ, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (28-27) με τον Κλαβέλ να έχει μπει στην επιθετική εξίσωση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά την υπέρ τους διαφορά στο +5 (34-29), με την ομάδα του Γιατρά να επανέρχεται στο τελευταίο λεπτό στο προβάδισμα μετά από μεγάλο διάστημα (35-36). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο μπροστά 40-36.

Μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και έπειτα από λίγο το Λαύριο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (+11, 49-38) με τρίποντο του Γερομιχαλού. Ωστόσο οι Πατρινοί μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά, χάρη κυρίως σε Αγραβάνη-Κλαβέλ και στο 27’ το παιχνίδι έφτασε στην ισοπαλία (53-53), με την ένταση να έχει ανέβει στο «κόκκινο». Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στον πόντο (59-58), με τα πάντα να κρέμονται σε μια λεπτή κλωστή.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στο ξεκίνημα, ωστόσο μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Δ.Αγραβάνη, το Λαύριο έφτασε στο +10 (72-62), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Η τιμή του +10 υπέρ των γηπεδούχων διατηρήθηκε και στα 1’37’’ για το φινάλε (77-67), ωστόσο αλλεπάλληλα λάθη και άστοχες επιθέσεις του Λαυρίου, μαζί με την πίεση του Προμηθέα έφεραν τους Πατρινούς στο -4 (77-73) με 57’’ για τη λήξη. Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο τη διαφορά και το ματς έληξε με σκορ 81-74 υπέρ του Λαυρίου.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 40-36, 59-58, 81-74

Λαύριο-Προμηθέας 81-74