Το Λαύριο νικώντας με το εμφατικό 92-77 τον Προμηθέα, έκανε το 2-2

Στους 29 πόντους σταμάτησε ο Τάισον Κάρτερ

Μ έναν τρομερό Τάισον Κάρτερ στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη νίκησε 92-77 τον Προμηθέα, μέσα στην Πάτρα, στέλνοντας την ημιτελική σειρά στο πέμπτο και τελευταίο ματς στην έδρα της (29/5, 20:00)!

Στους 29 πόντους σταμάτησε ο Αμερικανός, ο οποίος βοήθησε τα μέγιστα για την επιστροφή του Λαυρίου από το 0-2 στη σειρά. Από 15π. είχαν οι Ντέιβις και Κόζι, ενώ από 13π. οι Μουράτος και Ντιαλό. Επίσης, η μεγάλη διαφορά έγινε στα τρίποντα, με την ομάδα του Σερέλη να είχε 13/35 και εκείνη του Γιατρά μόλις 3/23.

Από τον Προμηθέα, ξεχώρισε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Άλλους 15π. είχε ο Τζέριαν Γκραντ, με τον αδερφό του Τζεράι να επιστρέφει, να πετυχαίνει 11π., αλλά να αποχωρεί με ενοχλήσεις σε κρίσιμο σημείο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Πολύ καλύτερο ξεκίνημα από τον Προμηθέα, με τους Δ. Αγραβάνη και Αγκμπελίζ να ήταν ανίκητοι μέσα στη ρακέτα και έτσι να στέλνουν την ομάδα τους στο νταμπλ-σκορ (10-5). Το Λαύριο αντέδρασε μέσα από την άμυνά του και με τους Μουράτο και Ντιαλό να το βάζουν μπροστά (12-13), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό, με πολλά φάουλ και ελεύθερες βολές εκατέρωθεν, όπου μόνο έτσι σκόραραν οι δύο ομάδες! Κερδισμένοι ήταν οι Πατρινοί, που πήγαν στο +4 (19-15) και το διατήρησαν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (23-19).

Το τρίποντο του Γιαννόπουλου έστειλε τον Προμηθέα στο +7 (26-19) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με το Λαύριο να επιστρέφει δυναμικά με σουτ έξω από τα 6,75μ. για το προσπέρασμά του (28-31), στο 14’. Τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Γιαννόπουλος έδωσαν προσωρινά το προβάδισμα στους Πατρινούς (32-31), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον Γερομιχαλό για το +4 (32-36). Στα επόμενα λεπτά, οι παίκτες του Γιατρά «κόλλησαν» επιθετικά, με τους Κάρτερ και Μουράτο να παίρνουν την ομάδα του Σερέλη από το… χέρι και να την στέλνουν στα αποδυτήρια με το +7 (36-43).

Ένας Προμηθέας πιο συγκεντρωμένος στην άμυνα και με πρωταγωνιστές τα αδέρφια Γκραντ μπήκε με επιμέρους σκορ 12-2 για το προβάδισμα (48-45), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Λαυρίου να απαντήσει, με τους Πατρινούς να «χάνουν» και τον Τζεράι Γκραντ, ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει. Με καλές άμυνες και τον Ντιαλό αρκετά «ζεστό», οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 2-15, για το δικό τους +8 (52-60), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Γιατρά εκμεταλλεύτηκαν τον Αγκμπελίζ και με βοήθεια από τον Γιαννόπουλο έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο -3 (60-63).

Ο Κόζι έστειλε το Λαύριο στο +6 αρχικά, με τον Τζέριαν Γκραντ να αντιδρά και να μειώνει στον πόντο (65-66), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, ο «καυτός» έξω από τα 6,75μ. Ντέιβις έσπρωξε την ομάδα του Σερέλη στο +8 (65-73), στο 33’. Ο Δ. Αγραβάνης προσπαθούσε μόνος του να βάλει τον Προμηθέα ξανά στο ματς, αλλά ο Κάρτερ είχε πάρει… φωτιά, στέλνοντας το Λαύριο στο +11 (72-83), στο 37’. Στα τελευταία λεπτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν σωστή διαχείριση και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 77-92.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 36-43, 60-63, 77-92

Προμηθέας-Λαύριο 77-92